Genel 27 TEMMUZ 2010 / 08:35

Siber suçlar milyar dolarlara mal oluyor

ABD’de yapılan araştırma, siber suçların kurumlara ciddi finansal sorunlar yarattığını ortaya koyuyor.

ABD’de yapılan araştırma, siber suçların kurumlara ciddi finansal sorunlar yarattığını ortaya koyuyor.


Ponemon Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen yeni bir çalışmaya göre, Amerikalı kurumlar her yıl siber suçlar yüzünden milyar dolarlık harcamalar yapıyor.

Siber suç faaliyetlerinin çeşitli örneklerini ortaya çıkaran kapsamlı araştırma, kuruluşun fikri mülkiyetini çalmak, online banka hesaplarına el koymak, virüsler ve zararlı yazılımlar oluşturmak, gizli ticari bilgi göndermek gibi suçları masaya yatırdı.

BT güvenliği ve veri koruma alanında 45 Amerikan kuruluşu ile yapılan çalışma, siber suçların son derece yaygın olduğunu ve bu suçların kurumların en alt yapısına kadar ciddi etkileri olabileceği gözler önüne serdi.

4 hafta süren 45 kuruluşun incelendiği çalışmada her hafta amacına ulaşan 50 saldırı tespit edildi. Bu sonuçlara göre bir kuruluşun yılda yaklaşık 3,8 milyon dolarlık zarara uğradığı ve bu rakamın 52 milyon dolara kadar çıkabileceği tahmin edildi.

Araştırma neredeyse her kurumun siber saldırılara karşı hassas olduğunu ve bunun ciddi finansal sorunlara yol açtığını vurguluyor. Önlem olarak kurumların kapsamlı bir kurumsal güvenlik stratejisi geliştirmeleri gerektiğini belirten Ponemon Enstitüsü yetkilileri, kurumların tehditlere karşı duracak teknolojilere yatırım yapmalarını tavsiye ediyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun