Genel 04 EKİM 2010 / 14:15

Siber saldırılara dikkat

Kaspersky Labs CEO'su Eugene Kaspersky, zirvenin ilk gününde bir sunum yaptı.

Kaspersky Labs CEO'su Eugene Kaspersky, zirvenin ilk gününde bir sunum yaptı.


 

Bilişim Zirvesi'10 kapsamında ülkemizi ziyaret eden Kaspersky Labs CEO'su Eugene Kaspersky, zirvenin ilk gününde Sayısal Güvenliğin Geleceği konulu bir sunum yaptı. Sunumuna artık tüm bireylerin elektronik ortamda tehlike altında olduklarını vurgulayarak başlayan Kaspersky, salona kaç kişi son yılda bir ansiklopedi karıştırdı ya da sevdiği bir dostuna mektup yazıp klasik yollarla postaladığı sorusunu yöneltti. Salondan pozitif yanıt alamayan Kaspersky, bu defa da kaç kişinin sosyal ağlara üye olduğunu ve Wikipedia'ya son günlerde girdiğini sordu. Büyük çoğunluğun el kaldırması üzerine de artık herkesin tehdit altında olduğunu ve buna önlem alınması gerektiğini ifade etti.

Siber suçluların normal hırsızlarla farklı olduğunu belirten Eugene Kaspersky, "Siber hırsızlar kurbanlarına dokunmazlar. Satın alabilecekleri ya da kendileri yazıp kiralayabilecekleri yazılımlarla kurbanlarına ağlarına düşürebilirler. Ülkelerin birbirine siber yollarla saldırıp internet erişimlerini birkaç günlüğüne kestiği günümüzde artık ülkeler de önlem almak zorunda. Şu anda 10 milyonun üzerinde siber suçlu olduğunu göz önüne alırsak dünyanın en büyük ordusu siber suçluların oluşturduğu ordu diyebiliriz. Bunun için devletlerin birlikte çalışması da çok önemli" şeklinde görüş belirtti.

 

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun