Genel 10 ARALIK 2009 / 14:56

Siber saldırılar tartışıldı

"Sayısal ortamda savaş" konusu SSM, TÜBİTAK ve SASAD'ın etkinliğinde tartışıldı.

"Sayısal ortamda savaş" konusu SSM, TÜBİTAK ve SASAD'ın etkinliğinde tartışıldı.


Askeri ağyapıların gün geçtikçe daha fazla önem kazanmasıyla konunun askeri boyutunu tüm paydaşlarıyla paylaşmayı hedefleyen Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Savunma Sanayi İmalatçıları Derneği (SASAD) işbirliğiyle 10 Aralık’ta “Tasnif Dışı” seviyede “Sayısal Ortamda Savaş (SOS) 2009" etkinliği düzenlendi. Sayısal ortamda savaş konusunun tüm ayrıntılarıyla ele alındığı etkinlikte açılış konuşmalarını Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar ve SASAD Yönetim Kurulu Üyesi Muharrem Dörtkaşlı yaptı.

Konunun askeri yönünün ele alındığı sempozyumda açılış konuşmasını yapan Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, siber ortamda güvenlik risklerinin güncel bir tehdit olduğunu dikkat çekerek “Bilgi güvenliği uygulamaları her projenin parçası, ancak bu tam hazırlıklı olduğumuz anlamına gelmiyor” dedi.

Etkinlikte ayrıca “Ağ yapılar ve savaş”, “Sayısal ortamda savaş ve tarihçesi”, “Küresel tehlike: Siber terörizm”, “Akıllı otonom savunma çözümleri”, “Bilgi güvenliği”, “Sivil savaş ortam şebekesi olarak internet”, “Ağ merkezli komuta kontrol bilgi sistemlerinde güvenlik” gibi farklı konular, uzmanlar ve akademisyenlerce ele alındı.