Genel 04 EKİM 2010 / 15:12

Siber dünyanın giriş kapısı tarayıcılar olacak

Zafer Kurdakul “Geleceğin internetinde düşünen ve karar veren insan” konulu bir konuşma gerçekleştirdi.

Zafer Kurdakul “Geleceğin internetinde düşünen ve karar veren insan” konulu bir konuşma gerçekleştirdi.


Mühendis, yönetici, yazar, araştırmacı ve sanatçı kimliğiyle "Geleceğin internetinde düşünen ve karar veren insan" konulu bir konuşma gerçekleştiren Zafer Kurdakul, internetin geniş, verimli topraklar olarak düşünüldüğünde, webi de, orada yeşermiş, büyümüş ilk varlık olarak değerlendirdi. Bu durumun daha çok gelişmeye, yenilenmeye ihtiyacı olduğunun altını çizen Kurdakul, "Bilişim ise bir büyük dönüşümün eşiğindedir. Bu, kısa zamanda olacaktır ve her şey değişecektir. Pek çok yeni teknoloji geliştirilecek, denenecek ve sonuçta çok fazla teknolojimiz olacak. Böylece artık teknolojiyi düşünmeyeceğiz" dedi.

Günümüzde işletim sistemleri ve internet tarayıcılarını demode hale gelmekte olduğunu belirten Kurdakul, şunları kaydetti:"Gelecekte tarayıcılar, siber dünyanın giriş kapıları olacaktır. Herhangi bir nesneyi bir tarayıcı kutusuna yerleştirerek, onun 3 boyutlu imajını ve tüm özelliklerini, siber dünyanın serin karanlığına aktarmak mümkün olacaktır. İnternet ve PC, tamamlanmamış şekilde kullanıma alındılar. Onlarla neler yapabileceğine yolda, kullanıcılar karar verdi. Sorunları çıktıkça giderildi. İnternet ve PC'nin yaygınlığı bu uygulamanın sonucudur."

Gelecek senaryoları içinde en fazla ismi geçen konulardan bir tanesinin, "Şeylerin - nesnelerin interneti (Internet of Things)" olarak değerlendiren Kurdakul, "Burada ‘şey' tabiri; konserve kutusu, ayakkabı, kitap, araba parçası gibi günlük kullanımda olan her şeyi içeriyor. Tüm bunların internete bağlı ve iletişim içinde olduğu bir ortam söz konusu. Her bireyin bin ila 5 bin civarında nesnenin ortasında yaşadığını düşünürseniz, tüm ‘şey'lerin nüfusunun çok çok büyük olduğu anlaşılır" dedi.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun