Genel 17 EYLÜL 2008 / 12:03

"Show TV'ler" sayısal yayıncılığa hazır

Show TV, Show Max, Show Plus ve Show Türk TV kanallarının teknik operasyonunu yöneten Eksen Yayıncılık sayısal yayıncılığa geçişte HP desteği ile tüm iş süreçlerini bilgisayar tabanlı sisteme aktardı.

Show TV, Show Max, Show Plus ve Show Türk TV kanallarının teknik operasyonunu yöneten Eksen Yayıncılık sayısal yayıncılığa geçişte HP desteği ile tüm iş süreçlerini bilgisayar tabanlı sisteme aktardı.

Eksen Yayıncılık hem reklam hem de yayıncılık alanında HD (yüksek çözünürlüklü) yayın sistemine ayak uydurmayı hedefliyor. Kuruluş bu yüzden mevcut yapısını bilgisayar tabanlı bir sistemle yenileme kararı almış. Sistem yenilemesi HP ve HP Yetkili İş Ortağı Proline işbirliği ile gerçekleştirilmiş. 


HP’den verilen bilgiye göre kasetli yayın sisteminden sayısal yayıncılığa geçen Eksen Yayıncılık’ın bilgi teknolojileri altyapısı 240 adet disk kapasiteli HP StorageWorks XP10000, 1152 adet disk kapasiteli HP StorageWorks XP12000 disk dizileri ve HP ProLiant veri depolama sunucuları ile destekleniyor. Ürünlerin yüksek performans sağlamaları için HP StorageWorks Command View XP Advanced Edition yazılımından yararlanılıyor. Eksen Yayıncılık, kendi geliştirdiği Traffic Manager yazılımı ile yayında meydana gelebilecek donmaları ve son dakika değişiklikleri nedeniyle oluşabilecek hataları ortadan kaldırmayı hedefliyor.


Eksen Yayıncılık’ta ana kumandadan yapılan reklam yayınları da sayısal ortama taşınmış. Kuruluşun 100 bin saatin üzerindeki görüntü arşivi de kasetlerden disklere kopyalanmış. Veri depolama aşamasında HP StorageWorks XP10000 ve HP StorageWorks XP12000 disk dizileri kullanılmış. Bu çalışmalar sonunda Eksen Yayıncılık’ın kanallar arasında içerik paylaşımına da hız kazandırdığı ve kesintisiz yayın sağlayacak, olası aksaklıklarda anında müdahaleye imkân tanıyacak yeni bir sisteme kavuştuğu belirtiliyor. Kuruluş Show TV’nin yedekli ve bilgisayar tabanlı bir altyapı üzerinden yayın yapmasına karar vermiş. Proje ayrıca yayın bantlarının hukuki ve teknik kontrol süreçlerini de kısaltmış.  


Eksen Yayıncılık Teknik Müdürü Deniz Devrim Demircan, projeyle ilgili olarak: “Televizyonculuk, diğer sektörlere oranla değişime kapalı, tutucu ve hataya açık bir alandır. Ancak günümüzün şartları, bizi, bilgisayar tabanlı bir yapıya sahip olmak zorunda bırakıyor. Çağın gerektirdiği sayısal dönüşümü güvendiğimiz bir çözüm ortağı ile hayata geçirerek sistemlerimizi güncellemeyi hedefledik. Bu nedenle de HP ve HP Yetkili İş Ortağı Proline ile çalışmayı tercih ettik” yorumunda bulunuyor. 


HP Türkiye Kurumsal Veri Depolama Çözümleri Satış Yöneticisi Selçuk Öznal ise görüşlerini şöyle dile getiriyor: “Eksen Yayıncılık ve Proline ile birlikte hayata geçirdiğimiz bu proje, bizim için de yeni ve değişik bir çalışma niteliği taşıyor. Yayın ve içerik kalitesi bakımından Türkiye’nin lider kanalı Show TV olmak üzere, birçok kanala teknik hizmet veren Eksen Yayıncılık ile referans bir çalışmaya imza atmış olmaktan dolayı çok mutlu ve gururluyuz. “

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun