Genel 15 MAYIS 2015 / 12:49

SGK vatandaşları parmak izinden tanıyacak

Eylül 2013'te yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Kurumu Biyometrik Kimlik Doğrulama Projesi ile vatandaşlar parmak damar izi analizi yöntemiyle de kimlik doğrulamalarını yapabiliyor.Sağlık sektöründe görülen kimlik sahteciliğine son vermeyi hedefleyen Sosyal Güvenlik Kurumu Biyometrik Kimlik Doğrulama Projesi parmak damar izi yöntemiyle, bugün tekrar uygulanmaya başlıyor. Uygulama ile SGK bünyesinde sağlık hizmeti almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları daha güvenli ve doğru hizmet alabilecek. Biyometrik Kimlik Doğrulama projesinden önce, sağlık hizmetlerinde yalnızca T.C. kimlik numarası üzerinden kontrol yapılıyor. Bu da kimlik sahteciliği gibi durumların oluşmasına neden oluyordu.

Her insanda farklı bir yapıya sahip olan parmak damarı izinin özel bir algoritma ile şifrelenip, Proline tarafından geliştirilen BioPOS cihazı sayesinde analiz ediliyor. Sağlık kuruluşlarına yapacakları ilk müracaatta, vatandaşlar danışmada yer alan olan BioPOS cihazlarına parmak damar izlerini kaydettirerek sisteme dahil oluyorlar. Bu izler SGK merkezinde bulunan sunucularda kriptolu olarak saklanıyor. Cihaz, sağlık hizmeti almaya gelen vatandaşların parmak damar izleri ile T.C. kimlik numaralarını eşleştiriyor ve hizmet almak isteyen vatandaşın kimliğini onaylıyor ve haksız hizmet alımın böylece önlenmiş oluyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun