Genel 30 NİSAN 2009 / 07:12

Set üstü pazarı 2012'de parlayacak

Gelişmiş pazarlardaki ünite büyümesi gelecek 5 yıldan sonra yavaşlayacak, değer büyümesi ivme kazanacak.

Gelişmiş pazarlardaki ünite büyümesi gelecek 5 yıldan sonra yavaşlayacak, değer büyümesi ivme kazanacak.


ABD'de analogdan dijitale geçişte televizyon set üstü kutularında yaşanan sıkıntıya rağmen, set üstü cihaz dağıtımının 2012'de 127 milyon birime yükselmesi ve sonraki dönemde düşüşe geçmesi bekleniyor. Londra merkezli araştırma firması Screen Digest raporunda: "Küresel set üstü dağıtımları 2013'te 8 milyon ünite düşüşle 119 milyona gerileyecek" diyor.


Set üstü kutuları, kablo ve uydu sağlayıcıları, TiVo'dan video kaydediciler, Web bağlantılı Blu-ray oynatıcıları, Roku, Apple TV, Fyre TV ve Vudu gibi medya oynatıcıları kapsıyor. 2013'ten sonra Çin'de gerçekleşmesi beklenen müşteri talebi azalması, küresel dağıtımların düşüşe geçmesinde büyük etki yaratacak. IPTV' de de 2013 itibariyle yaklaşık 2 milyon ünitelik büyük bir düşüşe bekleniyor.


Screen Digest uzman analisti Tom Morrod: "Gelişmiş pazarlardaki ünite büyümesi son beş yıla oranla yavaşlasa da, değer büyümesi ev ağları, hibrid hizmetler gibi teknolojiler sayesinde devam edecek" dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun