Genel 25 TEMMUZ 2011 / 12:45

Sesimizden kimliğimiz anlaşılacak

Sestek tarafından geliştirilen GVZ Voice Verification teknolojisi sayesinde Avea Çağrı Merkezi, arayan müşterinin kim olduğunu sesinden anlıyor. Sistemden yararlanmak isteyenlerin Avea Çağrı Merkezi’ni arayarak seslerini tanıtması yeterli oluyor.Avea, Sestek ile birlikte hayata geçirdiği projeyle cep telefonu müşterilerine daha yüksek güvenlik seviyesinde işlem yapma olanağı sunuyor. Sestek’in gerçek zamanlı olarak ses doğrulaması yapan GVZ Voice Verification teknolojisinin kullanıldığı proje, Avea Çağrı Merkezi’ni arayan cep telefonu kullanıcısının kim olduğunu sesinden anlıyor. Böylece hem daha güvenli işlem yapılabiliyor hem de telefonda kimlik doğrulaması için geçirilen zaman azalıyor ve işlemler daha hızlı gerçekleştirilebiliyor.

Avea Çağrı Merkezi’ni arayan ve sesli imza teknolojisinden yararlanmak isteyen Avea müşterisinin öncelikle sisteme sesini tanıtması gerekiyor. Bunun için de belirlenen cümleyi üç kez tekrar ederek sisteme ses kaydını yaptırıyor. Bundan sonra Avea Çağrı Merkezi’ni her arayışında bu yenilikçi uygulamadan yararlanabiliyor.

GVZ Voice Verification sayesinde sesimiz imzaya dönüşüyor

Başta sesli imza uygulamaları olmak üzere yüksek güvenlik önlemi gerektiren birçok sistemde kullanılan GVZ Voice Verification, biyometrik ses analizi ile telefonda görüşülen kişinin kimliğini sesinden tanımaya yarayan “konuşmacı doğrulama” yazılımı olarak tanımlanıyor. İnsan sesinin parmak izi ve retinada olduğu gibi kişiye özel ve taklit edilemez oluşu sayesinde GVZ Voice Verification, kullanıcıların seslerini imza olarak kullanarak güvenlik sorularıyla zaman kaybetmeden güvenli işlemler gerçekleştirmelerine olanak tanıyor.

Voice Verification ile gerçekleştirilen sesli imza uygulamalarında, çağrı merkezini arayan kullanıcıların, kurum tarafından belirtilen imza cümlesini bir sefere mahsus olmak üzere üç kez söyleyerek sesli imzalarını oluşturmaları gerekiyor. Sesli imzalarını oluşturan kullanıcılar, sonraki aramalarında sistem tarafından otomatik olarak tanınıyor.

GVZ Voice Verification, Avea tarafından gerçekleştirilen Sesli İmza uygulaması kapsamında Avea müşteri hizmetlerinde kullanılıyor. Bu uygulama sayesinde, Avea müşteri hizmetlerini arayan müşteriler, güvenlik sorularıyla zaman kaybetmeden, kısa sürede güvenli işlemler gerçekleştirebiliyor.

Avea Alternatif Kanallar ve Proje Yönetimi Departman Yöneticisi Gökhan Ayas şunları söyledi: “Avea Müşteri Hizmetleri’ni arayan müşterilerimizin güvenlik sorularıyla zaman kaybetmeden kısa zamanda güvenli işlemler gerçekleştirmeleri hedefiyle hayata geçirdiğimiz Sesli İmza uygulamasının teknolojik altyapısında Sestek tarafından geliştirilen GVZ Voice Verification yazılımını kullandık. %100 yerli sermayeye sahip, alanında uzman bir Ar-Ge firması olması, Sestek’i tercih etmemizde önemli rol oynadı. Sesli İmza uygulaması ile ilgili müşterilerimizden aldığımız olumlu geri dönüşler de tercihimizin doğruluğunu kanıtlıyor.”

Sestek dünyaya açılmayı hedefliyor

Sestek CEO’su Prof. Dr. M. Levent Arslan, ses teknolojilerinin günlük hayatı kolaylaştırmak anlamında önemli yenilikler sunduğunu belirterek şu noktalara dikkat çekti: “Sestek olarak Türkçe ses teknolojileri alanında dünyanın en gelişmiş çözümlerini sunuyoruz. Geliştirdiğimiz teknolojilerle hem firmaların müşteri memnuniyeti oranlarını artırıyor, hem de çağrı merkezlerinin daha kapsamlı ve hızlı hizmet verebilmelerini sağlıyoruz. Biyometrik ses analiziyle çağrı merkezini arayan müşterileri sesinden tanıyan GVZ Voice Verification, müşterilerin güvenlik sorularıyla zaman kaybetmeden, kısa sürede güvenli işlemler gerçekleştirilmesine olanak tanıyarak müşteri memnuniyetine katkıda bulunuyor."Çözümü kullanan müşterilerden alınan olumlu geri dönüşler olduğunu belirten Arslan, "Bu dönüşlerle, GVZ Voice Verification ile ilgili hedef büyütmemize katkıda bulundu. Yurtdışına açılma hedefimiz doğrultusunda İngilizce versiyonunu geliştireceğimiz ürünler arasında GVZ Voice Verification da var.”

Sestek, yurtdışına açılma hedefi doğrultusunda sektörün nabzını yoklamak ve mevcut çözümlerini tanıtarak yeni pazarlama fırsatları yakalamak amacıyla, ses teknolojileri alanında dünyada gerçekleştirilen en önemli etkinlik olan SpeechTek’e katılıyor. 8-10 Ağustos tarihleri arasında New York’ta gerçekleştirilecek fuarda başta GVZ Voice Verification olmak üzere Sestek tarafından geliştirilmiş olan GVZ TTS, GVZ Speech Analytics gibi ses teknolojisi çözümleri de tanıtılacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun