Genel 01 ARALIK 2010 / 13:34

Sendikalar sesini sosyal ağlardan duyuruyor

Sosyal ağların kullanım amacı hem ülkemizde hem dünyada giderek genişliyor.

Sosyal ağların kullanım amacı hem ülkemizde hem dünyada giderek genişliyor.


Kullanım oranı çok yüksek olmasına rağmen sosyal ağların ülkemizde hangi amaçlarla kullanıldığı az çok biliniyor. Ancak diğer ülkelerde sosyal ağların işlevi çok geniş bir alana yayılmış durumda. Yapısı gereği örgütlenme ve etkinlikler için etkin bir ortam sunan sosyal ağların bu özelliği ülkemizde de yeni yeni fark ediliyor.

Türkiye'de de bir sendika ilk defa mitingini internetten organize etmeyi akıl etti. Birleşik Metal-İş Sendikası düzenlediği "Kuralsız Çalışmaya Son" mitingi için üyelerini Facebook üzerinden örgütledi.

Dünya üzerinde bu tür örneklere sıklıkla rastlanırken, sadece emekçileri hedef alarak bu konuda öncü bir sosyal ağ hedefleyen UnionBook’u da unutmayalım. Emekçilerin seslerini internet kanalıyla duyurmalarını sağlayan UnionBook, birkaç aylık olmasına rağmen hızla yayılıyor ve dünyadan pek çok katılımcı toplamaya devam ediyor.

Türkiye’den de katılım alan UnionBook şimdiden 30 dilde içerik sunuyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun