Genel 13 EKİM 2009 / 12:16

Sele dayanıklı "Yüzen Ev"

Mimarlar evin hem sert rüzgarlara hem de sele karşı dayanıklı olduğunu söylüyor.

Mimarlar evin hem sert rüzgarlara hem de sele karşı dayanıklı olduğunu söylüyor.


UCLA'dan yeni mezun öğrenciler ve Los Angeles mimarlık firması Morphosis'in birlikte yaptıkları çalışmayla sel sorununa çok parlak bir çözüm bulundu ve bu çözüm bizlere su seviyesinin artmasıyla yükselen ve yüzen bir ev tasarımı sunuyor.

New Orleans'da gerçekleşen sel felaketleri sonucu New Orleans'ı yeniden inşa etme görevini üstlenen Make It Right projesinin bir parçası olan "Yüzen Ev" üzerinde iki yıldır çalışan mimarlar evin hem sert rüzgarlara hem de sele karşı dayanıklı olduğunu dile getirdiler.

Dinamik tasarım yapının iki tarafından birinde yer alacak olan yol gösteren direkleri içinde barındırıyor ve bu direkler su baskınlarında bulunduğu yerden sabit bir şekilde evin hafifçe yükselmesini sağlıyor. Bu sayede ev sel suyunun şiddetiyle temelinden sökülüp sürüklenmiyor. Su, oluşan kanallardan akıp geçiyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun