Genel 16 EKİM 2009 / 13:55

Sektör 'Forum'da buluştu

SAP’nin gelenekselleşen SAP Forum Etkinliği, bugün İstanbul Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşti.

SAP’nin gelenekselleşen SAP Forum Etkinliği, bugün İstanbul Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşti.


“Açık ve Net” teması ile başlayan etkinliğin açılış konuşmalarını SAP Türkiye Genel Müdürü Cem Yeker ve SAP AG Ürün Strateji Başkan Yardımcısı Jeffrey Word yaptı. Yılın en iyi SAP Projesi de  açılışta gerçekleştirilen ödül töreni ile sahibini buldu.  Bu yıl Cem Yeker tarafından açıkanan ödülü,  İlaç Takip Sistemi Uygulaması ile  Zentiva Bilişim Çözümleri aldı. Açılış konuşmasına, Türkiye’nin 2050 yılında dünyanın dokuzuncu büyük ekonomisi olacağını gösteren öngörüleri ortaya koyarak başlayan Yeker, bu gelişim sürecinde de  IT harcamalarının Türkiye’deki  GSMH’ya olan oranın da artış göstereceğini belirtti. 2008 yılında Türkiye’de IT harcamalarının yüzde 9 yazılım, yüzde 11 hizmetler ve yüzde 80 donanım olarak sıralandığını belirten Yeker,  bu süreçte yaşanacak değişimle donanımın payının düşeceğini, yazılımın biraz artacağını, hizmetler kısmının ise yüzde 60’lık  bir servis pazarı haline geleceğini dile getirdi. SAP olarak ilk 6 ayda lisans gelirlerinde yüzde 21 büyüdüklerini, dünyada da yüzde 33 olan pazar paylarını koruduklarını ifade eden Yeker,  yıl sonunu da 2008 yılının üstünde kapatmayı öngördüklerini belirtti. Yeni dönemde şirketler için karlı sürdürülebilirliğin önem kazanacağını belirten Yeker, “Şirketlerin karlı sürdürülebilirlik öncesinde de performans değerlendirmelerini ele almaları gerekiyor.  Performanslarını ölçebildikleri sistemler yaratmaları gerekiyor. Proses ve iş akışlarını en optimize hale getirdiklerinde  sürdürülebilirlik yakalanabiliyor” diye konuştu. SAP olarak tüm ürün yelpazesinde  bu gerçeğe göre organize olduklarını belirten Yeker, ölçülebilirlik, verimlilik ve sürdürülebilirik kriterlerinin  en önemli üç noktayı oluşturduğunu vurguladı. Açılışta konuşan SAP AG Ürün Strateji Başkan Yardımcısı Jeffrey Word de, mevcut ekonomik ortamda hayatta kalmak, büyüme ve karlılık için  olası fırsatlardan yararlanmayı sağlayacak  prensiblere değindi. Şirketlerin  mevcut şartlarda yeni stratejilerle  öne sürmek zorunda olduğunu belirten Word, ekonomik krizlerin yarattığı fırsatlar olduğuna da dikkat çekti. Stratejik yatırımların önem kazanacağı bir döneme girildiğini belirten Word, nakit yönetimi, operasyonel mükemmellik, risklerin etkisinin  azaltılması konularının önemli noktalar olacağını vurguladı.

77 sunum yapıldı

Konularına göre ayrılan 13 salonda , 40 farklı şirket tarafından 77 sunum gerçekleşeceği etkinlikte bu yıl “Patronlar Konuşuyor” Bölümü de  yer aldı.  Koyuncu Elektronik Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Koyuncu, Netlog Şirketler  Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Şahap Çak,  Simit Sarayı Yönetim Kurulu  Başkanı Haluk Okutur’un konuşmacı olarak yer aldığı ve moderatörülüğünü Serdar Kuzuloğlu’nun yaptığı  panelde,  yöneticiler işletmelerde üretim, planlama, stok yönetimi, maliyet ve karlılık gibi konularda başarılı olmak için neler yaptıklarını ve karşılaştıklar sorunları dile getirdi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun