Genel 20 MART 2009 / 07:34

Sayısal içerik ucuzluyor

Fiziksel CD satışları düşüyor. Müzik endüstrisi dehşete kapılmış halde. Peki önlemler ne?

Fiziksel CD satışları düşüyor. Müzik endüstrisi dehşete kapılmış halde. Peki önlemler ne?


Online MP3 satıcıları kanayan yarayı eski bir teknikle durdurmaya çalışıyor: fiyatları düşürerek. Normalde bir full albümün dijital ortamda ortalama indirim ücreti 10 doları bulurken Amazon, MP3 satış fiyatlarını belli bir süre için 3.99 dolara indirdi. Yeni çıkan hatta en çok satan albümler de bu indirime dahil. 99 cente bazı albümlerin tamamını indirebiliyorsunuz. Apple'ın iTunes mağazası 4.99 dolara özel parçalar satıyor.


Uzmanlar, online perakendecilerin bu yolla daha çok insanı sitelerine çekmek istediğini söylüyor. Bir kere yükleyen bir daha yüklüyor. Böylece düşen satışların artması umud ediliyor. Yani Amazon.com gibi online perakendeciler artık rekabet içinde oldukları diğer şirketlere odaklanmaktansa, doğrudan müşteriye odaklanıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun