Genel 15 EYLÜL 2010 / 08:01

Sayısal dünyanın gücü ofise ortamına yansıyor

Microsoft sayısal mecraların gelecekte ofis ortamlarını ve işgücünü değiştireceğini düşünüyor.

Microsoft sayısal mecraların gelecekte ofis ortamlarını ve işgücünü değiştireceğini düşünüyor.


Farmville, Halo, Zelda... Tüm bu oyunlar bugünün çalışan sınıfıyla özdeşleşmiş kelimeler. Dünyanın her yerinde neredeyse her ofise girmeyi başarmış olan bu oyunlar çalışanların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Bu yeni alışkanlık ise Microsoft’a göre gelecekte ofis ortamlarını büyük ölçüde değiştirebilir.

Bir Microsoft yetkilisi yazdığı blogta, video oyun bağımlılığının çalışanların boş zamanları dışına da taşabileceğini söyleyerek şu yorumu yapıyor: “Sayısala odaklı bu yeni nesil; bilgisayarlar, sosyal medya ve oyun kültürüyle gelişiyor. Bu yeni hayat tarzı ise giderek ofis ortamlarını da etkisi altına alıyor ve çalışanların işgücünü etkiliyor. Çalışanların teknolojiyi kullanımı ve bu teknolojileri kişisel ve profesyonel yaşantılarında uygulamaları, hem kamu kuruluşlarında hem özel sektördeki ofis kültürünü, çevresini ve beklentilerini de değiştiriyor.”

“Bugünün modasını yakalamış teknoloji ofisleri dinlenme odalarında eğlenceli oyunlara yer veriyor. Çalışanlar sosyal ağlar yoluyla iletişim kuruyor. Hatta hükümetler bile Facebook, Twitter gibi ağların yanı sıra Second Life gibi video oyun medyalarda yer alıyor.”

Microsoft yetkilisi sayısal mecraların iş yaşantısına dair önemini vurgulayarak şu çıkarımı yapıyor: “Bugünün kurumsal yöneticileri sosyal medya ve oyun platformlarının önemini takdir etse de, bu uygulamaları boş zamanlarında kullanmaktan öteye gidemiyor. Oysa bu sayısal gelişimi merkeze alan yeni girişimciler merdiven basamaklarını daha hızlı tırmanıyor. Hangi tarafın daha başarılı olacağını ise zaman gösterecek.”

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun