Genel 02 HAZİRAN 2009 / 11:19

Sayısal dünya yeni verilerle genişliyor

EMC Corporation sponsorluğunda IDC tarafından 2008 verilerine ilişkin olarak gerçekleştirilen küresel araştırma sonuçları açıklandı.

EMC Corporation sponsorluğunda IDC tarafından 2008 verilerine ilişkin olarak gerçekleştirilen küresel araştırma sonuçları açıklandı.


IDC’nin gerçekleştirdiği “Ekonomi Daraldıkça, Dijital Dünya Genişliyor” başlıklı araştırma, dünya çapında bireyler ve ticari kurumlar tarafından yaratılan ve kopyalanan sayısal bilgilerin miktarını ve çeşitlerini ölçen ve öngören bir çalışma olma özelliğini taşıyor.


EMC Türkiye iş ortakları ve müşterilerine yönelik olarak; EMC Türkiye, Mısır, Libya Genel Müdürü Cem Fındıkoğlu ve IDC Sunucu ve Veri Depolama Sistemleri Kıdemli Analisti Zeeshan Gaya’nın katılımı ile gerçekleşen ve şirketlerin risk yönetimi, değer üretme ve maliyet düşürme konularında en iyi yöntemlerinde paylaşıldığı toplantıda 2008 yılında sayısal evrende var olan toplam veri miktarının; bir önceki yıla oranla yaklaşık 2 kat artış göstererek; 486.522 milyar gigabayta ulaştığı belirtildi. Kişi başına düşen sayısal veri miktarı ise yaklaşık 90 gigabayta ulaştı.


Toplantıda sanallaştırmanın ve verimliliğin neden önemli olduğunun da altı çizildi. Şirketlerin günümüzde EMC teknolojileri sayesinde bilgi altyapılarının her açıdan verimliliğinin arttığı belirtildi. Şirketlerin verimliliklerini artırmak için en verimli depolama platformları kurarak enerji tasarrufu yapabilecekleri, masaüstünden veri merkezine kadar her ortamı sanallaştırabilecekleri ve yasal düzenlemeler ve ilkelerle uyumluluk sürecini basitleştirebileceklerinin de altı çizildi. Bir uçtan diğer uca BT yönetiminin otomatikleşmesinin bilgileri tüm yaşam döngüleri boyunca güvenlikte tutmayı sağlayacakları da belirtildi.


Fındıkoğlu; konuyla ilgili olarak, “Öğrenci, üst düzey yönetici, cerrah ya da ev hanımı da olsanız sayısal veri miktarındaki artış günlük yaşamı ve iş yaşamını ve dolayısıyla da sizi etkiler. Veri miktarındaki artışı kendi avantajı için kullananlar hızla miktarı artan verileri yönetmek, güvenliğini sağlamak ve korumak için yeni ve yaratıcı yöntemler arayışı içinde. Dijital Evren’in yüzde 70’inden fazlası bireyler tarafından yaratılmış olsa da, sorumluluğun büyük kısmı- yüzde 85’in üstünde bir oran-kurumlara ait” şeklinde konuştu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun