Genel 12 MART 2010 / 14:39

Savunma Teknopark'ı için yeni adım

SSM tarafından yürütülen İTEP projesinin 3. aşaması için imzalar atıldı.

SSM tarafından yürütülen İTEP projesinin 3. aşaması için imzalar atıldı.


SSM (Savunma Sanayii Müsteşarlığı) tarafından yürütülen Sabiha Gökçen Havaalanı, Havacılık Bakım Onarım Merkezi ve Ticari Sosyal Bölgeleri içeren İleri Teknoloji ve Endüstri Parkı (İTEP) Projesi'nin 3. aşaması olan savunma ve havacılık konularına özel yeni Teknopark için ilk imzalar atıldı.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM), İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul Ticaret Üniversitesi (İTİCÜ), Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri A.Ş. (HEAŞ) ve Savunma Teknolojileri Mühendislik (STM) arasında Teknopark İstanbul'un yönetici şirketinin kurulması için hazırlanan ortaklık sözleşmesi imza töreni bugün Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve SSM Müsteşarı Murat Bayar'ın katılımıyla İstanbul'da gerçekleştirildi.

Törende konuşan Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Teknopark Projesi sürecinin İTO, SSM ve İTİCÜ arasında 2009 yılında imzalanan niyet mektubu ile başladığını belirtti. Teknopark'ın havaalanı ve ulaşım ağı içindeki konumuna dikkat çeken Gönül, Teknopark'ta nitelikli araştırma altyapısının sunulabileceği bir merkez yaratıldığını belirtti.

İTEP Projesi'nin 25 yıl önce kurgulandığını belirten SSM Müsteşarı Bayar da, İstanbul Teknopark'ın İTEP'in en önemli adımı ve alt birimi olduğunu vurguladı. 250 hektarlık arazi içinde yer alacak Teknopark'ın başta savunma, havacılık ve uzay olmak üzere ileri malzemeler, nanoteknoloji ve denizcilik hedef sektörlerinde uzmanlık geliştirilmesine olanak tanıyacağını ifade eden Bayar, İTO ortaklığının merkezin özel sektöre açık ve aktif bir merkez olmasında önemli destek unsuru olacağını belirtti. 2011 itibariyle ilk şirketlerin Teknopark bünyesine katılacağını da dile getiren Bayar, 25 yıllık gelişme perspektifinde bini aşkın şirketin Teknopark'ta yer almasını beklediklerini ifade etti.

Törende söz alan Teknopark Yönetici Şirket ortağı olarak İTO'nun katkılarına değinen İTO Başkanı Murat Yalçıntaş da, 50 milyon TL'lik kaynak ayırdıklarını ve 5 bin metrekarelik kuluçka merkezi yapılandıradıracaklarını belirtti. Yalçıntaş, Teknopark'a özel olarak bir çekirdek ve girişim sermayesi fonu da oluşturduklarını ve miktarını da önümüzdeki günlerde paylaşacaklarını dile getirdi.

Hedef 2035'te 10 milyar dolar yerel katkı

25 yıllık bir gelişme süreci için fizibilite çalışmasının yapıldığı İstanbul Teknopark'ta 2035'te binin üzerinde şirketin yer alması ve 30 binin üstünde nitelikli personel çalışması bekleniyor. Teknopark'ın bu süreçte en az yüzde 10'u üretime dayanan 10 milyar Dolar değerinde yerel katkı yaratması da hedefleniyor. İmzaları atılarak kurulan beş ortaklı Teknopark İstanbul Yönetim Şirketi'nde yüzde 45 SSM, yüzde 40 İTO, yüzde 13 HEAŞ, yüzde 1 İTİCÜ ve STM'nin payı bulunuyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun