Genel 14 EYLÜL 2010 / 14:49

Şarja takılmaya ihtiyaç duymayan araba üretildi

Araç testlerden başarıyla geçti ve kesinlikle heyecan verici, ancak geliştirilmesi gerekiyor.

Araç testlerden başarıyla geçti ve kesinlikle heyecan verici, ancak geliştirilmesi gerekiyor.


Karlsruhe Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi'nden 14 öğrenci kablosuz enerji alabilen elektrikli araç üretti. e-Quickie, üç tekerlekli bir Formula bir aracını andırıyor.

Elektrikli araç nasıl oluyor da pillerini şarj etmeden gidebiliyor? Elektrikli aracın altında bulunan paneller yola döşenmiş sistemden enerjiyi emebiliyor. Bu sayede hiçbir kablo bağlantısına gerek olmadan e-Quickie isimli araç sistemin kurulu olduğu yollarda rahatlıkla seyredebiliyor. Böylece enerjisi bittiği için yolda kalma riski de ortadan kalkıyor.

Aslında sistem çocukken oynadığımız oyuncak arabalara da benziyor. Oluşturulan platformda raylarda seyreden araçları yarıştırırdık. Bu sistemde raylar bulunmuyor ancak elektrikli araçlar aynı çizgi üzerinden gidiyor.

Şimdilik üretilen araç çok küçük ve sadece 50 kilometre hızla yol alabiliyor. Yine de geleceği olabilecek bir icat gibi görünüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun