Genel 22 MART 2010 / 11:39

Şarabın pahalısına da hile karıştı

Karbon 14 yaş tayini metoduyla incelenen pahalı şarapların yüzde 5'inde etiket tarihi doğru değil.

Karbon 14 yaş tayini metoduyla incelenen pahalı şarapların yüzde 5'inde etiket tarihi doğru değil.


Genelde arkeolojik kalıntıların ve kayaların yaşını tahmin etmek için kullanılan karbon 14 yaş tayini yönteminin şaraplara uyarlanması ilginç bir gerçeği açığa çıkardı. Buna göre yüksek fiyat etiketiyle satılan yıllanmış şarapların yüzde 5'i, etiketinde yer alan yıldan daha farklı bir yılın mahsulü çıkıyor.

Açıklanan sonuçlar, şarapların üretim tarihi üzerinde sık sık gündeme gelen spekülasyonlara açıklık getirmek üzere Avustralyalı bir araştırmacı tarafından pahalı şaraplar üzerinde gerçekleştirilen bir analize dayanıyor. Öyle görünüyor ki şarapta sahtecilik sadece amatörleri değil, koleksiyona uygun şişelere binlerce dolar ödemeye hazır zevk sahiplerini de etkiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun