Genel 24 KASIM 2010 / 07:31

SAP'nin Oracle'a 1,3 milyar dolar ödemesine karar verildi

ABD'de görülen davada, jüri kararı Oracle lehine sonuçlandı.

ABD'de görülen davada, jüri kararı Oracle lehine sonuçlandı.


Her şey Oracle'ın SAP'ye dava açmasıyla başladı. SAP bünyesinde bulunan TomorrowNow isimli şirketin Oracle'dan 2 milyar dolarlık bilgi çaldığı iddiasıyla başlayan mahkemede jüri, kararını Oracle'dan yana kullandı.

Görülen davada jüri, SAP'nin Oracle'a 1,3 milyar dolar -ki bu değer SAP'nin geçtiğimiz yıl elde ettiği kârın yarısı- ödemesine karar verdi. Belirlenen rakam bugüne kadar ki en büyük yazılım gizliliği konusunda verilen cezalardan biri oldu.

SAP dava sürecinde en fazla 160 milyon dolar kaybetmeyi öngörüyordu. Oysa Alman şirket şimdiden Oracle'a sadece mahkeme masrafları için 120 milyon dolar ödeme yaptı.

Alınan bu kararın kurumsal yazılım sektörünün tamamında  etkisinin görülmesi bekleniyor.

SAP: "Yaşananlardan gurur duymuyoruz"

Oracle tarafında davaya bakan avukatlardan biri olan Geoffrey Howard, karardan memnun olduklarını, jürinin SAP'nin çaldığı bilgilerin değerini anladığını ifade etti.

Jüri kararından sonra SAP temsilcisi Robert Mittelstaedt, SAP'nin ve kendisinin yaşananlardan dolayı gurur duymadığını açıkladı. Ayrıca SAP'nin yasal seçeneklerini kullanacağı da açıklandı.

Jüri kararında, Oracle'ın iddia ettiği gibi, SAP'nin depolanmış yazılım ve müşteri destek bilgilerini şifre korumalı Oracle web sitelerinden çaldığını onayladı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun