Genel 02 HAZİRAN 2009 / 12:44

Sanivacılar hasret giderdi

Saniva çalışanları 20 yıl sonra buluştu.

Saniva çalışanları 20 yıl sonra buluştu.


Ülkemiz bilişim sektörün 70’li ve 80’li yıllarda damgasını vuran Saniva’nın çalışanları, 20 yıl sonra ikinci kez kez gerçekleşen “Saniva Buluşmaları”nda bir araya geldi. Bu yılki buluşmaya kurulduğu günden itibaren Saniva’nın Genel Müdürlüğünü yürüten Haksever Suner ev sahipliği yaptı.


“Saniva Buluşmaları” bugün ülkemizde ve dünyada bilişim alanında çalışmalarını sürdüren pek çok deneyimli ismi bir araya getirdi. 1970’lerde kurulan ve imza attığı başarılı çalışmalarla ülkemizde 80’li yılların en önemli teknoloji şirketleri arasında yer alan Saniva’nın çalışanları, 29 Mayıs 2009 akşamı Maslak’taki İstanbul Golf Kulübü tesislerinde buluştu. İlki 20 yıl önce gerçekleştirilen ve geniş katılıma sahne olan buluşma bu yıl ikinci kez düzenlendi.


Türkiye pazarına Sperry-Univac mainframe ürünlerini temsil ederek giriş yapan Saniva, daha sonra sırasıyla Racal-Milgo iletişim donanımlarını, Mannesman-Tally yazıcılarını, Bunker-Ramo bankacılık sistemlerini, dünya devi HP markasını ve Autodesk-Autocad tasarım yazılımını Türkiye’ye getiren, tamamı Türk sermayeli bir bilgisayar şirketi olarak bilişim tarihimizdeki yerini almıştı. Yapı ve Kredi Bankası’nın ilk defa duyurduğu “Teleişlem” olarak tanıtılan şube otomasyonunun arkasında da Saniva vardı. Saniva’nın yetiştirdiği ve halen bilişim dünyasında aktif görevde olan onlarca yönetici var. Haksever Suner bu yılki toplantıda Saniva’nın Türk bilişim tarihinde oynadığı kritik rolün yeni kuşaklara anlatılması için daha kurumsal bir yapıya gitmek gerektiğini vurgulayarak, “Saniva iyi insanların bir araya geldiklerinde neler yapacaklarının en mükemmel örneklerinden biridir. Dönemin kısıtlı şartlarıyla büyük işler başarmış ekibimle o zaman olduğu gibi şimdi de gurur duyuyorum,” diyor. Haksever Suner, dünyanın dört bir yanına dağılmış Sanivacıları bir araya toplamak için çağın gereklerini takip ettiklerini belirtiyor ve Saniva’da çalışmış olan herkesi Facebook’ta kurulan “Saniva’da Çalıştık” grubuna davet ediyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun