Genel 10 KASIM 2009 / 13:50

Sanayici elektrik üreterek fazlasını devlete satabilir

Sina Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Yard. Doç. Dr. Ahmet Kavlak, ilgili yönetmelik çıktığında sanayi ve evlerde elektrik üreten tüketicilerin ihtiyaç fazlasını devlete satabileceğini söyledi.

Sina Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Yard. Doç. Dr. Ahmet Kavlak, ilgili yönetmelik çıktığında sanayi ve evlerde elektrik üreten tüketicilerin ihtiyaç fazlasını devlete satabileceğini söyledi.


Enerji güvenliği çerçevesinde son yıllarda Türkiye'de gündeme gelen yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren firmalar, ilgili yönetmeliklerin çıkmasını bekliyor. Sina Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Yard. Doç. Dr. Ahmet Kavlak, yönetmelik çıktığında sanayi ve evlerde elektrik üreten tüketicilerin ihtiyaç fazlasını devlete satabileceğini söyledi. Kavlak, "Tüketiciler aynı zamanda üretici konumunda olacak. Çünkü üretilen elektriğin kalan kısmını devlete satacağı için fiyatların yüksek olması onun için avantaj olacak. Halihazırda iletim hatlarındaki eksikliklerden dolayı üreteceği elektriği devlete satamayacağı için büyük yatırımlarını bekleten girişimciler var" dedi. Yenilenebilir enerji alanında yatırım yapacak firmaların kârlı çıkacağını aktaran Kavlak, "Şu anda kapsamlı bir üretim olmadığı için bir rekabet ortamı yok. Yani kim başlasa onun için de çok büyük bir pazar var. Bu Türkiye ile sınırlı değil. Üretime başladığımızda bize inanılmaz ülkelerde büyük siparişler geldi. Afrika'da elektrik yok. 16 bin sipariş geldi. Dünyayı da düşünürseniz nasıl türbin olursa olsun muhakkak satılır. Enerji, dünyaya açık bir pazar. Herhangi bir firma çıksın üretim yapsın, verimliliğini ispat etsin her ülkeden sipariş gelecektir" değerlendirmesinde bulundu. Rüzgâr türbinlerine ihtiyacın uzun yıllar devam edeceğini vurgulayan Kavlak, "Türkiye'nin elektrikle ilgili enerji açığı yılda birkaç nükleer santral kurulursa ancak kapanır" dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun