Genel 03 ARALIK 2008 / 14:21

Sanallaştır, hayatını kolaylaştır

Hayat Bilgi Teknolojileri ve WMware’in ortaklaşa düzenlediği Virtualization Forum 2008, İstanbul’da bugün gerçekleştirildi.

Hayat Bilgi Teknolojileri ve WMware’in ortaklaşa düzenlediği Virtualization Forum 2008, İstanbul’da bugün gerçekleştirildi.


Sanallaştırmanın gelecekteki rotası ve son yeniliklerin paylaşıldığı etkinliğin açılışını Hayat Bilgi Teknolojileri CEO’su Mustafa Kayar ve WMware Türkiye İşortakları Müdürü Birsen Gurgan yaptı. Sanallaştırma ve WMware’in dünyadaki konumu ve faaliyetleri hakkında bilgi veren Gurgan, IDC raporlarının 2012 yılına kadar sanallaştırmanın BT altyapısı uygulamalarında en çok kullanılacak teknoloji olduğunu ortaya koyduğunu belirtti. Yeni dönemde yatırımların bu doğrultuda şekilleneceğini vurgulayan Gurgan, “WMware olarak dünya çapında 18 bin iş ortağı ile çalıştıklarını ve 120 binin üzerinde müşteriye hizmet veriyoruz. Türkiye’de 2008 Temmuz ayı itibarı ile yapılandık ve 100 eğitilmiş uzmana sahibiz bu sayıyı da 2 katına çıkarmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.


Sanal veri merkezlerinin yeni bir kavram olarak ortaya çıktığını ifade eden Kayar ise sanallaştırmada önem kazanan bulut bilgi işleme (cloud computing) dikkat çekti. Burada sunucu, depolama ve ağların kaynak havuzu haline getirilip paylaştırıldığını ve bunların bulut kavramı adı altında taşınmasının sözkonusu olduğunu belirten Kayar, endüstrilerdeki gelişmelere de değindi. İşlemci çekirdeklerinde artışın çok önemli bir gelişme olduğunu belirten Kayar, yeni uygulama mimarilerinin de ortaya çıktığını ifade etti. Gelinen noktada internetten her türlü özgür kaynağa, her yerden erişebilecek bir yapıya gidilmesi döneminin yaşandığını vurgulayan Kayar, “Uygulamalarda ulaşılabilirlik, güvenlik ve ölçekleme önem kazanıyor. Tüm bunları WMware ile sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca Check Point güvenlik uygulumaları gibi gitgide farklı uygulamalar WMware’in içine giriyor. Bunların devamı da gelecek” diye konuştu.


Etkinlikte ayrıca, Sosyal Güvenlik Kurumu Donanım ve Altyapı Hizmetleri Dairesi Başkanı Adem Onar kamuda yapılan proje örneğini aktardı. Etkinliğin öğleden sonraki bölümünde ise Netapp Sistem Mühendisi Lütfi Yunusoğlu, “Sunucu Sanallaştırma ve Veri Depolama” başlıklı bir sunum yaparken, ITway Teknik Servisler Müdürü Hakan Ünsal da sanal uygulamalarda güvenlik önlemleri ile ilgili bilgi verdi. Sanallaştırmanın iş sürekliliği üzerindeki etkilerine de değinilen etkinlikte Koçsistem’den Murat Saraçoğlu, iş sürekliliğinde alternatif modelleri katılımcılar ile paylaştı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun