Genel 27 TEMMUZ 2010 / 08:41

Sanal operatörlerle uzlaşma sağlandı

Meclisten geçen torba kanunla çifte vergilendirme kalkıyor, sanal operatörlerin önü açılıyor.

Meclisten geçen torba kanunla çifte vergilendirme kalkıyor, sanal operatörlerin önü açılıyor.


Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin son mesai gününde vergi düzenlemeleri ile ilgili torba yasa geçti. TBMM'de kabul edilen torba kanunla birlikte sanal operatörlerin (MVNO) önü de açılmış oldu. Önceden hem GSM işletmecilerinin brüt satışlarından hem de sanal mobil işletmecilerinin brüt satışlarından yüzde 15 hazine payı alınıyordu. Düzenlemeyle birlikte sanal operatörler artık GSM işletmecilerine ödedikleri ücret üzerinden yüzde 15 hazine payı ödemeyecek.

Yasayla birlikte artık yalnızca ana operatörlerden hazine katkı payı alınacak ve çifte vergilendirme kalkacak. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na 15 firma bildirimde bulunarak MVNO işletmecisi olacağını bildirdi. Bundan sonraki süreçte GSM alt yapısı sağlayan operatörler ile anlaşma yapan MVNO işletmecisi hizmet vermeye başlayacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun