Genel 06 EYLÜL 2010 / 08:28

Samsung'un robot süpürgesi piyasayı silip süpürecek

IFA'dan bu sefer de robot süpürge Samsung NaviBot çıktı.

IFA'dan bu sefer de robot süpürge Samsung NaviBot çıktı.


Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz ev işlerini hiçbir talimat olmaksızın yerine getiren robotlar hayatımıza giriyor. Üzerlerinde algılayıcı bulunan robot süpürgeler evi tanıyor, kendi kendine evi temizliyor.

Tüketici elektroniği alanında faaliyet gösteren Samsung, tüm Avrupa'ya aynı anda yeni robot elektrikli süpürgesi NaviBot'u sunuyor. Samsung, NaviBot için şimdiye kadar görülmemiş seviyede bir zekada olduğunu söylüyor.

NaviBot'un akıllı navigasyon programının arkasında beyin olarak görev yapan iki adet CPU kontrol yongası yer alıyor. Yongalar, bir evin tanımlandıktan sonra hatırlanmasını, objelerin ve şarj yuvasının yerini de öğrenmesini sağlıyor.

Cihazdaki kamera bir odanın saniyede 30 fotoğrafını çeken ‘Visionary Mapping System' (Görüntülü Haritalama Sistemi) içeriyor. NaviBot bu fotoğrafları kullanarak, evin sanal bir haritasını oluşturuyor ve mobilya, aksesuar gibi yoluna çıkıp engel oluşturabilecek objelerin tam yerlerini tespit ediyor. En hızlı ve en güvenli güzergâhı hesapladıktan sonra da NaviBot evi en hızlı ve etkin şekilde temizliyor.

NaviBot eğer belirli bir alanı temizlemek için şarjının yetmeyeceğini ön görüyorsa, otomatik olarak şarj yuvasına dönüyor. Şarj olduktan sonra temizliğe kaldığı yerden devam ediyor. Samsung tarafından, 2 saat içinde şarj olabilen cihazın piyasadaki en hızlı şarj olan süpürge robot olduğu bildirildi.

Cihazın üzerinde güvenli şekilde temizlik yapabilmesi için 38 adet algılayıcı bulunuyor. Ayrıca NaviBot'da hiç temizlenmeyecek ya da temizlenecek yerlerin önceliği belirlenebiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun