Genel 16 ŞUBAT 2009 / 10:45

Samsung'un 'mavi dünyası' güneş enerjisiyle çalışıyor

Samsung, güneş enerjisiyle çalışan dokunmatik ekranlı cep telefonu 'Blue Earth'ü, GSMA Mobile World Congress'te görücüye çıkardı.

Samsung, güneş enerjisiyle çalışan dokunmatik ekranlı cep telefonu 'Blue Earth'ü, GSMA Mobile World Congress'te görücüye çıkardı.


Samsung Electronics, bugün Barcelona’da başlayan ve 19 Şubat tarihine kadar sürecek GSMA Mobile World Congress 2009’da güneş enerjisiyle çalışan tamamen dokunmatik ilk cep telefonu 'Blue Earth'ü duyurdu. Çevresel sürdürülebilirlik vizyonunu tanıtan markanın yeni sloganı; 'The Blue Earth Dream: Samsung Cep Telefonları ile Çevreye Duyarlı Yaşam'. Şirket bu slogan altında çevreye duyarlı ürünler ve etkinlikler hayata geçirmeyi hedefliyor.


Yassı, kıvrımlı ve parlak tasarımlı Blue Earth, arka tarafında yer alan solar panel sayesinde şarj oluyor. Blue Earth; PCM diye adlandırılan geri dönüştürülmüş plastikten üretiliyor. PCM maddesi plastik su şişelerinden elde ediliyor. Bu maddenin kullanımı sayesinde üretim sürecindeki yakıt tüketimi ve karbon emisyonunun azaltılıyor. Cihaz, şarj aleti de dahil olmak üzere, bromine alev geciktirici, berilyum ve ftalein gibi zararlı maddeleri barındırmıyor.


Samsung’un çevreye dost ürün serisinin son modeli olan telefon, buna özel bir arayüzle kullanıcıya sunuluyor. Bu yeni arayüz, kullanıcının telefonunu tek bir tıkla ekran parlaklığını, arka aydınlatma süresini ve Bluetooth’u enerjiden tasarruf ederek kullananan 'Eco mode'a geçirmesine olanak tanıyopr. 'Eco walk' fonksiyonu sayesinde kullanıcı cihazda yerleşik olarak bulunan bir pedometre ile attığı adımları sayabiliyor ve motorlu bir araç kullanmak yerine yürümeyi tercih ederek CO2 emisyonunu ne kadar azalttığını hesaplayabiliyor. Bu benzersiz fonksiyon, kullanıcılara attıkları adımların değerini hesaplamalarını sağlarken karbon emisyonunu azaltmadaki katkıları sayesinde kaç ağacın kesilmekten kurtulduğunu da gösteriyor.


Ambalajı hem küçük hem de hafif olacak şekilde tasarlanan Blue Earth’ün şarj aleti de çevreye duyarlı. Bu şarj aleti bekleme modundayken 0.03W’tan az enerji harcayarak enerji tasarrufu yapıyor.


www.samsungmwc.com


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun