Genel 09 ARALIK 2010 / 15:55

Samsung Türkiye 2011 planını açıkladı

Dev şirketin Türkiye planlarında vizyoner bir bakış açısı ortaya konuyor.

Dev şirketin Türkiye planlarında vizyoner bir bakış açısı ortaya konuyor.


Samsung, Türkiye'de yeni başkanı ve yeni çalışma yapısı ile 2011 yılına iddialı giriyor. Samsung Electronics Türkiye Yeni Başkanı SungYong Hong'un basın mensupları ile ilk kez buluştuğu toplantıda Samsung'un ürün segmentlerinin pazar değerlendirmelerinden yeni kampanyalarına kadar birçok konuda bilgi verildi.

Ağustos ayı itibariyle Samsung Electronics Türkiye Başkanı olarak görev yapan SungYong Hong, Türkiye'nin potansiyeli ve büyüme hızı ile en güçlü pazarlardan biri olduğunu ifade etti. Hong, "Türkiye, gerek pazar olarak gerekse de insan kaynağı olarak büyüdüğümüz heyecan verici bir pazar. Çalışma yapımızın değişmesiyle artık Türkiye'de satış ofisi olarak faaliyet gösteriyoruz. Bu değişiklik ile artık her zamankinden daha fazla tüketici memnuniyeti odaklı bir yapıya sahibiz ve ihtiyaçlara çok daha hızlı ve kapsamlı cevap verebiliyoruz. Tüm bunların yanı sıra Türkiye, Samsung'un en önemli iki pazarından biri. Türkiye pazarındaki ürünlerimizin başarısı, bizi bu pazara yeni ürünler sunma konusunda da cesaretlendiriyor" dedi.

Samsung'un 2002 yılından beri hızla büyüyen küresel bir marka olduğunu belirten Hong, 2010 yılını LCD TV ve monitör pazarında sahip oldukları küresel liderliklerini koruyarak kapatmayı hedeflediklerini iletti.

Samsung'un çevre koruma politikasına da değinen Hong, en önemli önceliklerinden birinin çevreye zarar vermeden üretim yapmak olduğunu söyleyerek, "Planet First" felsefeleri çerçevesinde enerji verimliliğini artırmaya, artıkları azaltmaya ve malzemeleri tekrar kullanmaya önem verdiklerini ifade etti.

Türkiye'de Samsung ürünlerinden en çok LCD TV rağbet görüyor

Toplantıda söz alan Samsung Türkiye Tüketici Elektroniği Direktörü Lemi Paksoy, "Türkiye'de 2007 yılında satılan LCD TV adedi 450 bin iken, 2010 yılını yaklaşık 1 buçuk milyon TV ile kapatıyoruz. Samsung'un bu pazardaki payı ise bu üç yıl içinde yüzde 15'ten yüzde 22'ye yükseldi" dedi.

Tüm bunların yanında yükseliş gösteren en önemli pazar ve teknolojininse LED TV pazarıyla 3D teknolojisi olduğunu belirten Paksoy, "LED TV'de, Türkiye'de 2010 yılını yüzde 48 gibi önemli bir pay ile lider olarak bitiriyoruz. 3D TV pazarındaki liderliğimiz ise yüzde 80. 2010 yılında 3D TV pazarına giren oyuncular arasından yüzde 80'lik bir pay ile açık ara öne geçtik. Zenginleşen 3D içerikleri, bu pazarın büyümesindeki en büyük etken. Tüm dünyada 2007 yılında sadece 7 olan Samsung Uygulama sayısı 2010 yılında 32'ye yükseldi ve 2011 yılında bu sayının 60'ı geçmesi bekleniyor" dedi. Türkiye'de ve dünyada televizyon pazarı trendinin gelişen teknolojiler ile belirlendiğini ve pazarın da bu doğrultuda değişiklik gösterdiğini belirten Paksoy, 2009 yılında LCD teknolojisinden LED teknolojisine geçiş ile başlayan bu trendin yerini 2010 yılında LED teknolojisinden 3D teknolojisine geçiş aşaması olduğunu belirtti.

Paksoy'a göre, 2011 yılında ise bu geçişin 3D teknolojisinden Smart TV teknolojisine doğru yaşanacağını söyledi. Tüketici Elektroniği Direktörü, 3D TV ve Smart TV global pazar tahminleri hakkında da bilgi verdi: "2010 yılında 2 milyon adet olan 3D TV global pazarı hızlı bir yükseliş göstereceğini ve 2014 yılında 79 milyona ulaşacağını öngörüyoruz. 2011 yılın itibari ile daha fazla büyüyeceğine inandığımız Smart TV pazarının 2009 yılındaki büyüklüğü 5 milyondu. Bu pazarın da 2014 yılında 49 milyona ulaşacağını tahmin ediyoruz" dedi.

Gerçekleştirilen inovasyonlar sayesinde Samsung Uygulamaları'nın (Samsung Apps) her geçen gün daha fazla tüketiciye ulaştığını belirten Paksoy, 2010 yılı Nisan - Ekim aylarında indirilen Samsung uygulamalarının sayısının 103'ten bin 624'e ulaştığını, aktivasyon sayısının ise 80'den bin 147'ye ulaştığını belirtti.

Samsung beyaz eşya pazarında büyüyor

Samsung'un beyaz eşya pazarında da iddiasının arttığını belirten Lemi Paksoy, özellikle 2007-2010 yılları arasında çamaşır ve bulaşık makinesinde çok önemli bir büyüme elde ettiklerini ifade etti. 2010 yılında, 2009'a göre yüzde 200'lük bir büyüme kaydettiklerini söyleyen Paksoy, beyaz eşya pazarı ve kullanıcı eğilimleri hakkında da bilgi verdi.

Tüketicilerin üst seviye ürünlere kaydığı, statik buzdolaplarının yerini artık No-Frost ürünlerin aldığı, çamaşır makinelerinde yüksek kapasiteli ürünlere talebin arttığı bilgisini veren Lemi Paksoy, alttan donduruculu kombi buzdolaplarında da yüzde 120'lik bir artış olduğunu belirtti.

Paksoy, "Dünya çapındaki gardırop tipi buzdolabındaki başarımızı Türkiye'ye taşımak istedik. 2010 yılında Samsung, gardırop tipi buzdolaplarında yüzde 21 pazar payı ile ikinci sırada yer alıyor. Hedefimiz, yakında bu kategoride tercih edilen birinci marka olabilmek. Tüketiciler yenilikçi, çevreci, farklı tasarıma sahip ürünleri talep ediyor. Biz de Samsung Beyaz ile onlara beklentilerinden fazlasını alabileceklerini göstermek istiyoruz" dedi.

Gelecek Bilgi Teknolojilerinde...

Samsung Electronics Türkiye Bilişim Teknolojileri (BT) Ürünleri Direktörü Barış Kestep de Samsung BT ürünleri hakkında bilgi verirken Türkiye'deki pazar payları ile ilgili de önemli noktalara değindi. Samsung'un Türkiye'de 1997 yılından beri BT ürünleri pazarında yer aldığını ifade eden Kestep, 2010 yılı itibari ile Türkiye'de satış güçlerini 3 katına çıkardıklarını ifade etti.

Kestep, sözlerine şöyle devam etti: "Samsung olarak; BT ürünleri pazarında dizüstü bilgisayar, yazıcı, monitör ve ODD ile yer alıyoruz. 2008 yılından bugüne pazar payımızı en fazla dizüstü bilgisayarda artırırken adetsel anlamda da yüzde 46'lık bir büyüme elde ettik. 2010 yılı başından beri dizüstü bilgisayar sınıfında yükselişini sürdüren Samsung, 2010 Ekim ayı GFK verilerine göre dizüstü bilgisayar pazarında yüzde 15.9 pazar payı ile birinci oldu."

Samsung Türkiye'nin satış ofisi olması sayesinde ilk yıl yüzde 16 oranında büyüdüklerini ve direkt çalışan müşteri sayılarını 6 katına çıkardıklarını belirten Kestep, "Toplam ciromuzda yüzde 51 büyüme hedeflerken dizüstü bilgisayar ciromuzda da yüzde 62'lik bir büyüme hedefliyoruz" dedi. 2011 yılında pazara sunmayı planladığımız ürünler arasında ise yeni projektörler ve tablet bilgisayarlar bulunuyor".

Barış Kestep, BT'de gelecek teknolojileri hakkında da görüşlerini açıkladı: "Dizüstü bilgisayarda ikinci nesil Intel Core İşlemci Ailesine geçilecek. Taşınabilir cihazlarda tablet bilgisayarlara doğru bir geçiş ve ürün yelpazesinde genişleme yaşanacak."

Kestep; yazıcıların daha küçük, hafif ve şık yazıcılar tasarımlara sahip olacağını, işlevselliği arttıran, karışık baskılama işlerini kolaylaştıran çözümlere yönelineceğini ve kablosuz baskılama ile daha çok özgürlük sağlanacağını ifade etti.

Artık "Süper Akıllı" telefon dönemi başlıyor

Samsung Electronics Türkiye Cep Telefonları Direktörü Selçuk Mirza'nın da ev sahipliği yaptığı toplantıda, dünyadaki ve Türkiye'deki yeni akıllı telefon trendleri hakkında bilgi verdi.

Selçuk Mirza son dönem mobil teknoloji eğilimlerini şöyle yorumladı; "Günümüzde cep telefonlarından cep bilgisayarına doğru bir geçiş gözlemliyoruz. Tüketici; haberler, trafik bilgisi, hava durumu, sosyal ağlar gibi günlük hayatı kolaylaştıran ve aynı zamanda zenginleştiren uygulamaları barındıran, bunu da kesintisiz mobil internet ile güçlendiren, daha bütünleşik bir ürün kullanmayı tercih ediyor. Tüketicinin ihtiyaçlarından yola çıkarak; etkin ve kolay kullanım sunan, kişiselleştirilebilen ara yüzlere sahip, üstün görsellikte ürünler tasarlıyoruz".

Akıllı telefon kavramından sonra "süper akıllı" kavramının geliştiğini vurgulayan Mirza; "Artık karşımızda daha büyük ekranlı, daha güçlü donanımlı ve sürekli bağlantı özelliği sunan; uygulama geliştirmeye açık platform içeren, lokasyon bazlı servis olanağı sunan ve tam sosyal ağ entegrasyonu sağlayan ‘süper akıllı' telefonlar ön planda. Samsung olarak biz de süper akıllı telefonlar sınıfında çok iddialıyız" dedi. 2010 yılı 3. çeyrek sonuçlarına göre Dünyada akıllı telefon satışları geçen yılın aynı dönemine oranla, ortalama 2 katına çıkarak, 80.5 milyona ulaştı. Aynı zamanda yine Dünyada Android'li akıllı telefonların payı 2009 3. çeyrek sonuna kıyasla, yüzde 20'den fazla büyüme göstererek yüzde 25,5 olarak açıklandı.

Selçuk Mirza, akıllı telefon pazarında Samsung'un konumuyla ilgili olarak "Akıllı telefon dünyasında Android'in yeri, güçlü bir ivme ile büyüme gösterdi. Türkiye'de Android işletim sistemine sahip telefonlara bakıldığında Ekim ayında yüzde 74 pazar payı ile lider konumdayız. Türkiye akıllı telefon pazarındaki etkinliğimiz, Mayıs ayından itibaren yüzde 24.4 büyüme kaydederek, yüzde 26.3'e ulaştı" açıklamasını yaptı.

Samsung'un akıllı telefon pazarındaki etkinliğini sürdüreceğinin altını çizen Mirza, "Temmuz ayında Bada platformuyla çıkardığımız ilk telefon olan Wave ile birlikte, Eylül'de pazara sunduğumuz Galaxy S, ve ardından Kasım ayında lanse ettiğimiz Galaxy Tab gibi inovatif ve lokomotif ürünlerimizle mobil teknolojiye yön vermeye devam edeceğiz. Amacımız, tüketicinin beklentilerini karşılarken, Samsung'un yenilikçi yüzünü vurgulayan ürünlerle pazar payımızı daha da güçlendirmek. 2010 yılını, hedeflediğimizin de üstünde bir başarıyla tamamlayacağımıza eminim" dedi.

Her hafta hediyeler dağıtılacak

Samsung Electronics Türkiye Başkanı SungYong Hong, ‘evimSamsung' adlı yeni bir kampanyaya başladıklarının da bilgisini verdi. Hong, Ocak 2011'de başlayacak ve 3 ay sürecek kampanya süresince her hafta 2 kişiye televizyon, ev sinema sistemi, dijital kamera, çamaşır makinesi, buzdolabı, mikrodalga fırın, dizüstü bilgisayar, yazıcı, monitör ve cep telefonundan oluşan bir paket armağan edeceklerini söyledi. Hong, bu kampanyaya katılmak için bir Samsung ürünü almanın ve kampanya numarasına SMS ile gönderilmesinin yeterli olduğu belirtti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun