Genel 12 KASIM 2009 / 14:54

Samsung, LCD ithalatında Amerikan engeli ile karşılaştı

Yasak ihtimali, Samsung'un Saharp'la olan patent davasını kaybetmesiyle ortaya çıktı.

Yasak ihtimali, Samsung'un Saharp'la olan patent davasını kaybetmesiyle ortaya çıktı.


Amerikan Ticaret Ajansı, Sharp şirketi tarafından açılan patent davasını kaybettikten sonra, Samsung'un belli serilerdeki LCD-TV ve bilgisayar monitörlerinin Amerika'da satılmasını yasakladı. Yasak, Japon Sharp firmasına ait dört patentin izinsiz bir şekilde kullanıldığı mahkeme tarafından kabul edilen bazı Samsung LCD-TV ve monitörlerin Amerika'daki satışına engel olacak.

Washington'da bulunan Amerikan Uluslarası Ticaret Komisyonu'nun kararı, halkın talebini reddetmeyi doğru bulmadığı için yasağı geri çeviren Başkan Barack Obama'ya kadar gitti. Samsung ayrıca patent yasası içindeki yasaklamayı uygulayan mahkemeye itiraz etti.

Yasağın, başkanlığın 60 günlük inceleme süresi yüzünden Aralık tatillerinden önce uygulanmasına pek ihtimal verilmiyor. Samsung sözcüsü James Chung ise Samsung'un, Sharp özelliklerini kullanmadığını açıkladı.

Analistler ise Amerikan tüketicilerinin talebine karşı olan bu yasağın, aslen uygulanmasının düşük bir ihtimal olduğunu dile getiriyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun