Genel 03 KASIM 2010 / 16:01

Samsung Galaxy Tab'ın fiyatını gofret gibi katmerlemişler

Tabletin üretim maliyetinin 214 dolar olduğunu buldular, para üstünün nereye gittiğini bulamadılar.

Tabletin üretim maliyetinin 214 dolar olduğunu buldular, para üstünün nereye gittiğini bulamadılar.


Samsung'un satışa sunmak üzere olduğu tablet bilgisayarı Galaxy Tab üzerinde inceleme yapan iSuppli.com uzmanları, tablette kullanılan bileşenleri tavuk eti didikler gibi ayıklayarak bir maliyet analizi yaptılar. Bunun sonucunda da tabletin toplam maliyetinin 214 doları geçmeyeceğini buldular. Fakat bu durum şimdi de başka bir soruyu gündeme getirdi: 214 dolarlık cihazı 500 dolar civarına satıyorsunuz, peki üstü nereye gidiyor?

Bu hesap, Samsung'un satacağı her tabletten 300 dolara yakın kar edeceği anlamına geliyor. Fiyatın neden bu kadar yüksek olduğuna dair yapılan en mantıklı açıklama ise bu ek farkın paketleme, lojistik, pazarlama, reklam gibi maliyetleri karşılayacak oluşu. Neticede iPad için de benzer yorumlar yapılmıştı (açıkçası hiçbir aygıt benzer yorumlardan kurtulamıyor).

Habere nokta koyarken, BTnet.com.tr olarak kendi yorumumuzu ekleyelim. Galaxy Tab ile çok kısa da olsa biraz vakit geçirme şansımız oldu ve aygıtın kullanıcı deneyimini tatmin edebilme konusunda sorunları olduğunu, bir takım doğum sancıları yaşayacağını öngörüyoruz.

Üzerine iPad'ın yüzde 95'lik mevcut pazar payını ve piyasaya çıkmak üzere olan diğer Android tabletleri eklerseniz, büyük ihtimalle aygıtın fiyatı çıktıktan çok kısa bir süre sonra önemli ölçüde düşecektir. Acele etmeyin, bekleyin.

Merak edenler için haberin detayı bu adreste.