Genel 24 AĞUSTOS 2012 / 10:40

Samsung cihazlarını kendi ülkesinde satamayacak mı?

Samsung cihazlarını kendi ülkesinde satamayacak mı?

Apple ve Samsung arasındaki patent savaşı hızını kesmeden devam ederken, savaşın Güney Kore ayağında özellikle Samsung'u üzecek kararlar çıktı. İki şirket arasında yaşanan patent davasının Amerika ayağında karar aşamasına gelinmişken, Samsung’un anavatanı Güney Kore’de 2011 yılından beri süren davada, her iki şirketi de memnun edecek bir karar çıkmadı. Özellikle Samsung’un prestij açısından büyük önem verdiği davada, iki şirketin de birbirlerine ait patent haklarını ihlal ettiğine karar verildi.

Apple'ın ihlal ettiği patentlerden birinin telefon ve PC arasındaki bağlantıyla ilgiliyken, diğerinin 3G hücresel iletişimle ilgili olduğu belirtildi. Mahkeme kararı gereği, Apple söz konusu patentlerin ihlal edildiği cihazları Güney Kore’de satamayacak. Söz konusu cihazlar arasında iPhone 3, iPhone 4, iPad ve iPad 2 yer alıyor. Bunun yanı sıra Apple Samsung’a 35 bin dolar tazminat ödeyecek.

Samsung için çıkan kararlar da Apple için alınanlardan pek farklı değil. Mahkeme, Galaxy S II, Galaxy Nexus ve Galaxy Tab 10.1′inin Güney Kore’de satılamayacağı yönünde karar alırken, patent ihlali için Apple’a 22 bin dolar tazminat ödenmesine karar verdi. Tasarım konusundaysa Samsung’un Apple’ı kopyalamadığına karar verildi.

Çıkan kararlara henüz iki taraftan da itiraz gelmemesine rağmen, büyük prestij kaybı yaşayan Samsung’un bu kararlara itiraz etmesine kesin gözüyle bakılıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun