Genel 02 EYLÜL 2008 / 07:46

Samsung çevreciliği ceplere taşıyor

Samsung’un üç yeni telefonu yapımlarında kullanılan çevreci malzemeler ve çevre dostu üretim teknikleri ile dikkat çekiyorlar.

Samsung’un üç yeni telefonu yapımlarında kullanılan çevreci malzemeler ve çevre dostu üretim teknikleri ile dikkat çekiyorlar.


Samsung’un  Pekin’de düzenlenen ‘Samsung’da Olimpik Randevu’ etkinliğinde tanıtılan yeni telefonlardan E200 EcoAvrupa pazarı için üretilmiş. 9.9 mm kalınlığındaki ince, bar tip kapaksız Samsung E200 Eco’nun dış kasasının tamamı mısır gibi bitkilerden çıkarılan doğal maddeler içeren bio-plastikle üretilmiş. E200 Eco’nun üretiminde kullanılan 1 ton bio plastik, karbondioksit oranını 2.16 ton azaltıyor. E200 Eco kuşe olmayan çevre dostu, geri dönüşümlü kağıt ambalajda satışa sunuluyor. Kore’de satışa sunulacak W510 modeli ise Samsung’un mısırdan çıkarılan doğal maddeler içeren bio-plastik’le ürettiği ilk cep telefonu modeli olma özelliğini taşıyor. W510’un üretim sürecinde, Samsung Kurşun, Cıva ve Kadmiyum gibi ağır metalleri kullanmamış. Çin pazarına hitap eden Samsung F268 de, dünyanın ilk BFR (Bromine Alev Geciktiricisi) ve PVC’siz cep telefonu olma özelliğini taşıyor. Cihazın şarj aleti ve kulaklık gibi aksesuarları BFR ya da PVC içermiyor. Telefonda ayrıca, kullanıcıların şarj işlemi bittiğinde telefonlarını şarj fişinden çıkarmaları için uyaran bir alarm fonksiyonu da bulunuyor. Üç telefon da Energy Star standardına uyumlulular.


 


Samsung Telekomünikasyon Bölümü Başkanı Geesung Choi satışa sunulan yeni modellerle ilgili olarak, “Çevreye ve sosyal konulara karşı sorumlu bir kurumsal vatandaş olmaya çok büyük önem veriyoruz. Mümkün olduğunca daha fazla çevre dostu ürün üretmeye ve cep telefonu geri dönüşüm sistemini proaktif bir şekilde kurup, geliştirmeye çabalıyoruz.” dedi. Şirketten aktarılan bilgiye göre Samsung bio-plastik kullanımının uygulama alanlarını genişletmeyi ve bu yolla üretim sürecindeki yakıt tüketimini ve karbon emisyonunu azaltmayı hedefliyor. Samsung Cheil Industries işbirliği ile daha fazla yenilenebilir ve çevreye dost maddeler geliştirme çalışmalarını sürdürüyor. Samsung cep telefonlarının geri alım ve geri dönüşümüyle ilgili de Mayıs 2005’ten beri çalışıyor. Şirket Avrupa’da da bir cep telefonu geri-alım noktası kurmuş. ABD’de ise tüketiciler artık kullanmadıkları cep telefonlarını gönderiyor ve  Samsung kullanılmış telefonlar  geri dönüşüm şirketine verilmek üzere bir noktada topluyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun