Genel 17 EYLÜL 2009 / 13:34

Samanyolu bir tık ötenizde

Bu 360 derecelik panoramik görüntü tüm küreyi kapsayarak, gezegenimizi çevreleyen kozmik manzarayı ortaya çıkarıyor.

Bu 360 derecelik panoramik görüntü tüm küreyi kapsayarak, gezegenimizi çevreleyen kozmik manzarayı ortaya çıkarıyor.


ESO'nun GigaGalaxy Zoom projesinin üç fotoğrafından ilki ESO'nun Şili'deki gözlem bölgelerinden çekildi ve tüm gökyüzünün 800 milyon piksellik panoramik görüntüsü çevrimiçi olarak yayınlandı. Proje, gökbilimcilere, dünyanın en karanlık ve en iyi gözlem bölgelerinden çıplak gözle görünen evreni keşfetme ve deneyimleme şansı veriyor.

Bu 360 derecelik panoramik görüntü tüm küreyi kapsayarak, gezegenimizi çevreleyen kozmik manzarayı ortaya çıkarıyor. GigaGalaxy Zoom projesinin sunduğu internet aracı kullanıcının samanyoluna nefes kesici bir dalış yapmasını sağlıyor.

Bu aletle kullanıcılar görüntüdeki pek çok farklı ve heyecan verici nesnenin üzerine tıklayarak, çok renkli bulutsu ve patlayan yıldızlar gibi nesneler hakkında daha çok şey öğreniyor.

Samanyolu galaksimizin düzlemi, dünyadaki perspektifimizden gördüğümüz kadarıyla görüntü üzerine ışık saçan bir tarama alanını kesiyor. GigaGalaxy Zoom içinde kullanılan projeksiyon izleyiciyi galaksimizin önüne oturtarak görüntü içinden yatay olarak geçen Galaktik uçak ile samanyoluna neredeyse dışarıdan bakıyormuş izlenimi oluşmasına olanak veriyor. Bu noktadan itibaren, bizim spiral galaksimizin genel bileşenleri net bir şekilde gözümüzün önüne geliyor.

www.gigagalaxyzoom.org