Genel 09 NİSAN 2009 / 08:12

Sağlık sektörünün mobil iletişim haritası belli oldu

Dünya Sağlık Hizmetleri Barometresi, sağlık sektöründe çalışan BT yöneticilerinin mobil iletişim stratejisini ortaya koydu.

Dünya Sağlık Hizmetleri Barometresi, sağlık sektöründe çalışan BT yöneticilerinin mobil iletişim stratejisini ortaya koydu.


Motorola Kurumsal Mobilite Çözümleri Birimi Sağlık Hizmetleri Barometresi isimli araştırma, dünya genelinde sağlık hizmetleri bilgi teknolojileri alanındaki yöneticilerin yüzde 80'inden fazlasının çalıştıkları kuruluşlar için mobil iletişime geçen yıllara göre çok daha çok ihtiyaç duyduğunu ortaya koydu. 14 ülkede BT alanında görev yapan 3 bin 400'den fazla karar veren yöneticinin katıldığı araştırmada katılımcılar, çeşitli klinik ortamlarında mobil iletişim teknolojilerinin kullanılmasının siparişlerin daha doğru alınmasından, elle yapılan işlemlerde ortaya çıkan hataların azaltılmasına ve çalışanlardan daha yüksek verim alınmasına uzanan önemli yararları olduğunu ifade etti. Araştırma, sağlık hizmetleri alanındaki yatırımlarda en önemli uygulamaların, mevzuatta daha fazla zorunluluk getirilmesi nedeniyle, tutulması gereken elektronik sağlık raporu kayıtları, doktorların yazdığı ilaçların bilgisayara girilmesi ve hastalara ilaç verilmesi olduğunu da belirledi. Ankete katılan yöneticiler ayrıca aktif izleme ve aktif/envanter yönetimine yapılan yatırımların da arttığını kaydetti. Bu durum, ekonomik ortamın zayıflamasının yarattığı mali baskıların bir yansıması olarak değerlendiriliyor.

Mobil iletişimle elle yapılan işlemlerde yüzde 31 azalmaAraştırma, başlıca mobil iletişim uygulamalarının kullanılması sonucunda elle yapılan işlemlerdeki hatalarda yüzde 31'lik bir azalma meydana geldiğini de ortaya koydu. Hastalara ilaç verilmesi sırasında yapılan hatalar ABD'deki en yaygın tıbbi hatalar arasında yer alıyor ve her yıl bu tür hatalar nedeniyle en az 1,5 milyon hasta zarar görüyor. Ayrıca, hastanelerde hastalara yanlış ilaç verilmesinin sonucu olarak kurumların zorunlu olarak gerçekleştirdiği tıbbi tedavilerin maliyeti de uzmanların verdiği bilgiye göre iyimser bir tahminle her yıl 3,5 milyar doları buluyor. Mobil iletişimin yaygın olarak dile getirilen diğer faydaları arasında ise çalışanların veriminde artış gerçekleşmesi, yasal mevzuata daha iyi uyum sağlanması sayesinde kaliteli raporlamanın mümkün olması ve reçetelenen ilaçların verilmesinde daha az hata yapılması yer alıyor.


Sağlıkta mobil iletişim stratejisinde Amerikalı yöneticiler başı çekiyorAraştırmanın ortaya koyduğu bir diğer sonuç ise sağlık alanında mobil iletişim stratejisine sahip olan yönetcilerin dünyadaki dağılımı. Buna göre de bu konuda Amerika kıtasındaki sağlık yöneticileri yüzde 70'lik oran ile başı çekiyor. Bu sırayı ise yüzde 46 ile Avrupa'daki sağlık yöneticileri yüzde 41 ile Asya Pasifik'teki sağlık yöneticileri izliyor. Ayrıca ankete katılan yöneticiler, mobil iletişim yatırım stratejilerinde kablosuz ağlar üzerinden internet telefonu görüşmesi yapılabilen yerel ağlara (VoWLAN), sabit-mobil yakınsamasına ve veri yakalama çözümlerine ilgilerinin arttığını dile getirmiş durumda. Sağlık hizmetleri bilgi teknolojileri alanında çalışan yöneticiler ve karar vericilerin mobil iletişim ve kablosuz teknoloji yatırımları için gösterdikleri en yaygın gerekçe ise yatırımların geri dönüşü oldu. Bunu az bir farkla yasal uyum ve toplam sahip olma maliyeti izledi. Araştırma, sağlık hizmetleri ortamında birkaç adet belli başlı mobil iletişim uygulamasını kullanarak hareket halindeyken de çalışmayı sürdürenlerin günde yaklaşık 39 dakika kazandıklarını gösterdi. Zamandan sağlanan bu tasarruf, hastalara daha iyi hizmet verilmesi ve/veya bordro maliyetlerinin düşürülmesi anlamına geliyor.


 


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun