Genel 29 EKİM 2008 / 09:05

Sağlık-NET ile sağlık bilgileri havuzu oluşturuluyor

Sağlık Bakanlığı’na bağlı tüm sağlık kuruluşlarını bilgi paylaşımı için ortak bir platformda bir araya getirmek amacıyla hayata geçirilen Sağlık-NET Projesi, Türkiye’deki tüm vatandaşların sağlık bilgilerini bir havuzda toplamayı amaçlıyor.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı tüm sağlık kuruluşlarını bilgi paylaşımı için ortak bir platformda bir araya getirmek amacıyla hayata geçirilen Sağlık-NET Projesi, Türkiye’deki tüm vatandaşların sağlık bilgilerini bir havuzda toplamayı amaçlıyor.


Sağlık Bakanlığı Sağlık-NET Projesi ile Türkiye çapında tüm hastanelerde ortaya çıkacak bilgileri kendi sunucusunda tutmayı ve uzun vadede gerektiğinde bu bilgileri hastanelerle paylaşmayı amaçlıyor. Proje ile Türkiye çapında tüm vatandaşların doğumdan ölüme kadar ve ölüm sonrasında tüm sağlık bilgilerinin güvenli bir şekilde tutulduğu bir havuz oluşturulacak. Sağlık-NET Projesi sayesinde bundan böyle hastalar bir hastaneye müracaat ettiğinde Türkiye’nin herhangi bir noktasındaki bir başka hastanede daha önce gördükleri tedavi ve aldıkları hizmetlerle ilgili bilgilere anında ulaşılabilecek. Proje ayrıca bakanlığın hastanelerden elde edilecek verilerden istatistiksel sonuçlara ulaşmasını, hangi bölge ve illerde hangi hastalıklar yaygın, ölüm oranları nerelerde yüksek gibi birçok saptama yapabilmesini ve bu verilere göre düzenlemelere gitmesini de mümkün kılacak. Yapılacak analiz çalışmaları ile koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerinin etkinliği artırılacak. Sağlık-Net projesi uzun vadede uluslararası alanda da yabancı hastanelerle bağlantı halinde olunmasına da olanak tanıyacak.


Tıp bilişimi alanında faaliyet gösteren Çözüm Bilgisayar, Sağlık-NET Projesi’nde Sun Microsystems’ın çözümleri ile çalıştı. 2007 yılı Kasım ayında proje için Sun Microsystems’la işbirliğine giden şirket, 9 aylık bir sürede 80 hastaneyi sisteme bağladı. Çözüm Bilgisayar’ın Sun Microsystems sistemleri üzerinde çalışan yazılımı, şirket tarafından uzaktan yönetilebiliyor. Şirket, gerektiğinde hastanelerin sistemlerine uzaktan erişerek yazılıma yeni uygulama ve servisler ekleyebiliyor, güncelleme yapabiliyor. Sun’ın hastanelere sunulan 8 çekirdekli işlemcilere sahip 'coolthread' sunucuları da az enerji tüketimi ve daha az soğutma masrafı ile hastanelere maliyet avantajı sunuyor. Tüm bunlara ek olarak önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek yedekleme projesi ile de hastanelerin herhangi bir felaket durumunda, verilerini en az 20 gün geriye dönecek şekilde kurtarabilmeleri hedefleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun