Genel 23 HAZİRAN 2009 / 11:18

Sağlık hizmetlerinden mahrum kalan Amerikalılar

Amerika vatandaşlarının yüzde 25'i son bir yıldır sağlık masraflarını karşılamakta zorluk yaşıyor.

Amerika vatandaşlarının yüzde 25'i son bir yıldır sağlık masraflarını karşılamakta zorluk yaşıyor.


Thomson Reuters tarafından yayınlanan çalışma, tüketicilerin sağlık davranışlarındaki tutumunu gözlemliyor. Çalışma, sağlıkla ilgili tedavilerin Amerikan Baby Boomer ve X jenerasyonu tarafından, daha yaşlı Amerika vatandaşlarına oranla üç buçuk kat daha fazla ertelendiğini ortaya çıkardı. Analizler, Nisan ve Mayıs aylarında toplam 3 bin telefon araması ile gerçekleşti. 3 yıllık bir süreci kapsayan cevaplar, demografik gruplar arasındaki sağlık hizmeti kullanımını ortaya çıkardı.


Çalışmada, 1984 yılından sonra doğanlar Millennial Generation, 1965-1984 yılları arasında doğanlar Generation X, 1946-1964 yılları arasında doğanlar Baby Boomers, ve 1945 öncesi doğanlar Silent Generation olarak adlandırılıyor.


Baby Boomer ve Generation X yaş gruplarındakiler, Millennials ve Silent Generation grubundakilere oranla daha fazla ödeme zorluğu yaşıyor. İşsizlik oranı, Mart'ta 11.4'ten Nisan'da 13.5'e çıktı. Ve son üç aydır oran yükselmeye devam ediyor. Çalışma sonuçlarına göre, sağlık sektörünün tüketici kaybetmesindeki en önemli neden bu artış. Gelecek üç ay içinde ne bekledikleri sorulan katılımcıların yüzde 20'si sağlık sigortalarını ve hizmetlerini ödemede zorluk yaşamayı beklediklerini belirtti.


Ödeme sorunu ile karşılaşacağını düşünen Baby Boomer'ların sayısı; Silent Generation'dan dört buçuk kat daha fazla. Medicare erişimi olan yaşlı Amerikalılar, ekonomik sorunlardan etkilenmeden nedeniyle sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam edebiliyor.