Genel 19 AĞUSTOS 2009 / 11:47

Sağlık Bakanlığı ve Türk Telekom’dan MHRS için işbirliği

T.C. Sağlık Bakanlığı ve Türk Telekom, sağlık hizmetlerinde teknoloji altyapısını geliştirmek amacıyla bir dizi hizmeti kapsayacak bir işbirliği başlattı.

T.C. Sağlık Bakanlığı ve Türk Telekom, sağlık hizmetlerinde teknoloji altyapısını geliştirmek amacıyla bir dizi hizmeti kapsayacak bir işbirliği başlattı.


İşbirliği kapsamında Merkezi Hastane Randevu Sistemi için pilot proje başlatılıyor. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından devlet hastanelerinde randevuların merkezileştirilmesi amacıyla oluşturulan Merkezi Hastane Randevu Sistemi Projesi (MHRS), Türk Telekom işbirliğiyle hayata geçiriliyor.

MHRS projesinin hayata geçirilmesi için SABİM (Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi) "Alo 184" çağrı merkezinin kapasitesinin genişletilmesi ve teknolojik altyapısının güçlendirilerek randevu projesine hazırlanması planlanıyor. Türk Telekom plan doğrultusunda, T.C. Sağlık Bakanlığı'nın Erzurum ilinde kurmayı hedeflediği 150 operatörlük çağrı merkezini hazır hale getiriyor. Türk Telekom, 15 ay sürmesi planlanan pilot projede çağrı merkezinin bina, donanım, yazılım, operatörler ve gerekli eğitimlerini temin ediyor.

Sağlık Bakanlığı, pilot olarak Erzurum ve Kayseri'de bulunan devlet hastanelerinden başlatacağı projeyi, yakın gelecekte Türkiye çapında yaygınlaştırmayı hedefliyor.

SABİM Alo 184 hattı üzerinden sağlıkla ilgili her türlü konuda bugüne kadar yapılabilen başvurulara ek olarak, Türk Telekom'un altyapı desteğiyle sağlanan MHRS teknolojisi ile muayene randevuları da alınabilecek. T.C. Sağlık Bakanlığı ve Türk Telekom'un sağlık alanında gerçekleştirdiği işbirliğinin, vatandaşa fayda sağlayacak farklı projeler ile uzun vadede artarak devam ettirilmesi planlanıyor.