Genel 15 ARALIK 2010 / 09:26

Sadece "yalınlaşarak" verimliliğini yüzde 50 artırdı

Orda Otomotiv'in sadece üretim ve proje yönetimi süreçlerini "yalın"laştırması yetti.

Orda Otomotiv'in sadece üretim ve proje yönetimi süreçlerini "yalın"laştırması yetti.


Yalın Enstitü Derneği iş birliğiyle gerçekleştirilen "yalın dönüşüm projesi"nin ilk aşamasında Orda Otomotiv, üretim ve proje yönetimi süreçlerini "yalınlaştırarak" ortalama yüzde 50 oranında iyileşme sağladı.

Orhan Holding bünyesinde yer alan, otomobil parçaları üreterek ihraç eden Orda Otomotiv, düşük kar marjlarının hakim olduğu sektörde, karlılığı artırmanın tek yolunun maliyetleri düşürmekten geçtiğini öngörerek "yalınlaşma" çalışmalarını hızlandırma kararı aldı. Yalın Enstitü Derneğinin yönetiminde gerçekleştirilen bu yalın dönüşüm projesinin altı ayda tamamlanan ilk aşamasında, üretim ve proje yönetimi süreçleri ele alındı. Bu dönemde proje yönetiminde yüzde 37'lik, üretimde ise set-up sürelerinde yüzde 60, üretim içerisindeki kalite hatalarında yüzde 98 iyileşme sağlandı. Üretim için kullanılan alan yüzde 70 küçülürken, böylelikle yeni yatırımlar için mevcut alanın yüzde 70'i oranında yer açılmış oldu. İş süreçleri için harcanan zaman ise yüzde 30 oranında kısaldı ve aynı üretim yüzde 30 daha az işçilikle sağlanabilir hale gelindi.

Projeyle ilgili bilgi veren Orda Otomotiv Sürekli İyileştirme Şefi Yasemin Taşpınar, "Grup içerisindeki diğer şirketlerimizden transfer ettiğimiz süreçlerimiz vardı ve onları sorgulamayı hiç düşünmemiştik. Herhangi bir hatanın, sürecin bütününden değil de sadece bizim tarafımızdan yapılan bölümünden kaynaklandığını öngörüyorduk. Yalın Enstitü Derneği bize yalın mantığıyla sorgulamayı ve düzeltmeyi öğretti. İlk kez süreç içindeki bütün adımlarımızı sorguladık. Örneğin parçalarımızı neden yıkıyoruz, gerekli mi, kaldırılabilir mi, geliştirilebilir mi gibi sorgulamalar yaptık. Ve verimliliğimiz giderek arttı. Artık bizde çözülmesi imkansız bir sorun yok. Sorunları ya yok ediyoruz ya da küçültüp kontrol altına alıyoruz" şeklinde konuştu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun