Genel 07 EYLÜL 2013 / 12:06

Sabit abone sayısı düşüyor

TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, 11. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurası’nda yaptığı konuşmasında sabit abone sayısının düştüğünü ve sektörde rekabetin teşvik edilmesi gerektiğini anlattı.

“2023’e Doğru Haberleşme Sektörü, Haberleşmenin Bugünü ve Yarını” oturumunda konuşan TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, sabit telefon ve internet hizmetleri pazarına küçük işletmecilerin giremeyişini rekabet eksikliğine yol açtığını söyledi. Sabit ses on yılda yüzde 68 düşüş yaşadı. Mobilin payıysa bu süreçte %92’ye yükseldi. Bu sağlıksız tablo sabit internet için de geçerli. Büyüme olmadığı gibi, iki yıldır abone sayılarında azalma var.
2023 hedefinde Sabit abonelere odaklanmak gerek
Şurada, haberleşme sektörünün büyümesi için birlikte hareket edilmesi gerektiğini anlatan Arıak, sabit telefon abonesi sayısının dört yılda, 17 milyondan 13 milyona düştüğünü söyledi. Bu eğilim sabit telefon abone sayısını 2023’te 3 milyona kadar düşürebilir. Sabit internet abonesi sayısı ise 6milyon abone düzeyinde kalabilir. Bu sorunun iyi anlaşılması gerektiğini ve çözüm üretmeye odaklanmak gerektiğini anlattı.
Rekabet teşvik edilmeli
Haberleşme sektörünün yaklaşık %85’ini temsil eden iki büyük grupta fiili ve yüksek devlet kontrolünün sürdürülmemesi gerektiğini, sektörde yatırımı teşvik edici politikalar uygulaması gerektiğini ifade etti.
TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, sözlerine’Geçiş hakkı ve tesis paylaşımı etkin olarak uygulanmalıdır. Sektör üzerinde aşırı baskı oluşturan vergiler muhakkak azaltılmalıdır. Dünyanın da gündeminde olan OTT ve telekom işletmecileri arasındaki rekabet şartlarının adil hale getirilmesi için gerekli politikalar ivedilikle belirlenmelidir’diyerek devam etti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun