Genel 08 HAZİRAN 2010 / 12:01

Rüzgar gülleri kuşları öldürüyor

Yeni bir araştırma rüzgar çiftliklerinin kuşların ölümüne sebep olduğunu ortaya koydu.

Yeni bir araştırma rüzgar çiftliklerinin kuşların ölümüne sebep olduğunu ortaya koydu.


Washington Klickitat County bölgesinde yapılan yeni bir araştırmaya göre, Oregon ve Washington'da yer alan aktif rüzgar çiftlikleri bir yılda 6 bin 500 kuşun ve 3 bin yarasanın ölümüne sebep oluyor.

ABD'deki en büyük rüzgar çiftliklerini gözlemle fırsatı bulan bilim insanları, bu çiftliklerin kuşların ve yarasaların ölümündeki payını araştırdı. Rüzgar tribünlerinden etkilenerek ölmüş olan kuşları ve yarasaları inceleyen bilim insanları rüzgar enerjisi için süren bu çabaları oluştururken daha dikkatli olunması gerektiğini vurguluyor.

Ölmüş olan kuşların üzerinde kesik izleri tespit ettiklerini söyleyen bilim insanları rüzgar endüstrisinin yarattığı bu zararın farkına varmamızı istiyor. Araştırma, kuşların uçarken önlerindeki rüzgar tribünlerine dikkat etmeyerek yaralandığını ve özellikle bu bölgedeki kuş çeşitliliğinin bu durumdan hayli etkilendiğini ortaya koyuyor.

Diğer yandan rüzgar enerjisini savunanlar ise rüzgar çiftliklerinin yarattığı bu ölümlerin, insanların yarattığı zararın yanında bir hiç olduğunu öne sürüyor ve insanların kuşlara daha fazla zarar verdiğini dile getiriyor. Kuşların ölümünde insan faktörlü zararların rüzgar çiftliklerinin yarattığı zarardan kat be kat fazla olduğu söyleniyor.

Klickitat County bölgesinde yapılan bu araştırmayla rüzgar çiftliklerinin kuşların ölümünde büyük bir paya sahip olmadığı, ancak bu konuda ne kadar çabuk önlem alınırsa her şeyin o kadar iyi olacağı söyleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun