Genel 26 KASIM 2010 / 08:41

Rusya nükleer uzay aracı üretecek

Yok yok, bu sefer nükleeri füzelerin içine koymayı düşünmüyorlar.

Yok yok, bu sefer nükleeri füzelerin içine koymayı düşünmüyorlar.


Rusya, uzay yarışında daha fazla geride kalmamak için yeni nesil uzay araçlarına güç sağlayacak nükleer reaktörler üzerinde çalıştığını açıkladı. Megavat sınıfındaki bu reaktörler, insanlı uzay araçlarının uzun süre kendine yetebilmesi açısından mantıklı bir alternatif olarak görülüyor. Bugün nükleer reaktörler uçak gemilerinde ve denizaltılarda güç kaynağı olarak kullanılırken, 1950'lerin başlarında nükleer güç kaynaklarını uçaklara uyarlamak için yapılan denemeler Amerikan hava kuvvetlerinin proje için harcadığı yaklaşık 15 yıllık zaman ve 17 milyar dolar bütçeye rağmen mümkün olmamış ve rafa kaldırılmıştı.

Diğer yandan, Rusya'nın bu çabası sadece insanlı uzay araçları için itici güç oluşturmaktan ibaret değil. Rusya, bu işin devamında Ay ve Mars gibi yerlere nükleer reaktörler kurmayı ve bu sayede yörüngeye uydu oturtma masraflarını önemli ölçüde düşürmeyi umuyor. Tabii bu işin en az bir 50 yılı olduğunu not düşelim.

Nükleer reaktörlerle çalışan ilk uçan araçların 2020 yılında hazır olması bekleniyor.

Detaylı bilgiyi bu adreste bulabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun