Genel 28 ARALIK 2010 / 11:14

Rusya 2015'e kadar bedava yazılıma geçiyor

Tüm devlet kurumlarında Linux gibi bedava yazılımlar kullanılacak.

Tüm devlet kurumlarında Linux gibi bedava yazılımlar kullanılacak.


Rusya özel yazılımlar yerine bedava ve/veya açık kodlu alternatiflere yönelme kararı aldı. Linux gibi altyapıların kullanılmasıyla bağımlılığın azalması, istenen yapıya uygun yazılımların geliştirilmesi öngörülüyor.

2015'e kadar sürecek dönüşüm projesi için hazırlanan 25 maddelik hükümet emrinde Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in de imzası bulunuyor. Rusya'nın bedava yazılım için çalışmaları birkaç yıldır devam ediyor.

2008 yılında Rus hükümeti okullardaki bilgisayarlarda bedava yazılma geçilmesi için talimat vermişti. Rusya'daki okullarınsa şimdi kendi bütçelerinin dışında ödemek zorunda oldukları özel yazılımları kullanmak istediği biliniyor.

Özel yazılımlara bağımlı olmamanın bir devlet yapısında nasıl sonuç vereceğini dönüşüm sürecinde takip etmek mümkün olacak. Her şeye rağmen her kurumun benzer altyapıda çalışması işlerin yürümesi açısından iyi sonuçlar getirecektir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun