Genel 24 HAZİRAN 2009 / 08:17

RÖPORTAJ: Altı çekirdekli İstanbul

AMD Sunucu ve İşistasyonlarından sorumlu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Pat Patla ile İstanbul işlemcisinin geleceğini konuştuk.

AMD Sunucu ve İşistasyonlarından sorumlu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Pat Patla ile İstanbul işlemcisinin geleceğini konuştuk.


AMD'nin İstanbul kod adlı altı çekirdekli Opteron ailesi işlemcisi ile ilgili aklımıza takılanları Pat Patla bizim için yanıtladı...


İşlemcilerde İstanbul silüetinin tasvir edildiği ayırt edici herhangi bir logo ya da bir işaret kullanacak mısınız?


Altı çekirdekli AMD Opteron işlemci, geniş Opteron ailesinin yeni bir üyesidir. Logonun aynı kalmasının nedeni, müşterilerimize ve son kullanıcılarımıza, İstanbul işlemcisinin Barselona ve Şanghay'dan sonra gelen model olduğunu göstermektir (eski çift çekirdekli Opteron işlemciler bile aynı pakette bulunuyor). Opteron kullanmanın en büyük yararlarından biri bu. İstanbul için ayrı logo kullanmak, müşterilerimize, ortaklarımıza ve son kullanıcılarımıza yönelik süreklilik mesajını bozardı.


AMD kaç tane altı çekirdekli işlemci sunacak?


Haziran başında frekansları 2,2 GHz ile 2,6 GHz arasında değişen üç adet Opteron 2000 modeli ve 2,4 GHz ile 2,6 GHz frekansa sahip iki 8000 modeli çıkarttık. Altı çekirdekli AMD Opteron işlemcilerin HE, SE ve EE modellerinin de 2009'un ikinci yarısında piyasaya çıkması bekleniyor.


Hangi müşterileriniz "İstanbul" tabanlı ürünler sunuyor?


Lansmandan sonra HPS alanında hp, Dell, IBM, Sun ve Cray çeşitli platformlar sunacak. Önde gelen satıcıların mevcut soketle uyumlu ana kartlar ve yeni altı çekirdekli AMD Opteron işlemcilerini destekleyen çıplak sistemler için onaylı ürünler geliştirmeleri bekleniyor.


Bu yeni altı çekirdekli AMD Opteron işlemciler satışa ne zaman sunulacak? Fiyatı ne olacak?


Yukarıda sözünü ettiğim beş model, lansman tarihinde piyasaya sunuldu. 2400 serisinin fiyatları $455 ila $1019 arasındayken, 8400 serisi $1514 ila $2649 arasında fiyatlara satılacak. Fiyat bilgisini www.amd.com/pricing adresinden alabilirsiniz. Ama yerel kaynaklara danışmanızı da öneririm.


"İstanbul"un planlanan çıkış tarihi neydi?


2009'un ikinci yarısında düşünülmüştü. Aylarca öne çektiğimizi söyleyebilirim.


İstanbul ile Şanghay arasındaki mimari farkları neler?


Altı çekirdekli AMD Opteron işlemci, vat başına %30'a kadar daha çok performans sunuyor. Yeni HT Assist özelliği, işlemciler arası iletişimi hızlandırıyor ve 4 ve 8 soketli sistemlerde STREAM bellek bant genişliğini %60'a kadar arttırıyor.


"İstanbul" müşterilerine ne sunacak?


İstanbul, endüstrinin Doğrudan Bağlantı Mimarili tek 2P, 4P ve 8P altı çekirdekli işlemcisi. Sunucu pazarında müşterilerin değer algıları değişiyor. 4P ve üst düzey 2P sunucu pazarında performans ve genişletilebilirliğe doğru bir kayma var; sanallaştırma, daha çok çekirdek ve daha büyük ölçeklenebilirlik ihtiyacını körüklüyor. 1P ve genel kullanıma yönelik 2P sunucu pazarında ise aşırı yoğun ve internet tabanlı bilgiişlem ortamlarında enerji tasarrufu ve ekonomi öne çıkıyor. İstanbul ile bu değişimlere karşılık veriyoruz ve bu pazarın ihtiyaçlarına, sağlam ve müşteri odaklı bir yol haritasıyla cevap vermeyi sürdürüyoruz. Ayrıca İstanbul, sunucu müşterilerine her fiyat noktasında, benzersiz platform esnekliğiyle azami değer sunuyor. AMD tek bir platformda yeni altı çekirdekli AMD Opteron işlemciyle daha çok çekirdek ve ölçeklenebilirlik ihtiyacını karşılıyor.


"İstanbul" ve "Şangay"daki transistör sayısı nedir?


İstanbul'da yaklaşık 904 milyon, Şanghay'da ise 758 milyon transistör var.


İstanbul'u hangi yonga setleri destekliyor?


Mevcut dört çekirdekli AMD Opteron işlemcisini destekleyen tüm yonga setleri, İstanbul'u da destekleyecek. Ayrıca yakında duyurulacak olan tüm altı çekirdekli AMD Opteron işlemcilerin, hazırlanmakta olan AMD SR5690 yonga setiyle desteklenmesi bekleniyor.


"Fiorano" platformunuz İstanbul'u destekleyecek mi?


Kesinlikle evet.


Bunların dışında eklemek istedikleriniz?


Müşterilerle yaptığımız yakın işbirliğine dayanarak, sunucu pazarının ekonomik niteliklerini değiştiren önemli bir değer kayması olduğuna inanıyoruz. Yeni altı çekirdekli AMD Opteron işlemci, daha düşük sahip olma maliyetinin, vat başına daha yüksek performansın ve ölçeklenebilirliğin bileşimi olan yeni ihtiyaçları karşılıyor. Kısaca anlatacak olursak, altı çekirdekli AMD Opteron işlemciler, yüksek performansı düşük maliyetle sunuyor.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun