Genel 04 HAZİRAN 2010 / 06:24

Robotlar fizik öğrenip, futbol oynayacak

Bilim insanları robotlara bir takım fizik kuralları öğreterek, onların futbol öğrenmesini sağlayacak.

Bilim insanları robotlara bir takım fizik kuralları öğreterek, onların futbol öğrenmesini sağlayacak.


Carnegie Mellon Üniversitesi'ndeki bilim insanları robotlara bir takım fizik kuralları öğretmeye karar verdi. Robotların futbol becerilerini geliştirmek adına yapılan bu sürecin sonuçları merakla bekleniyor.

Bu ay Singapur'da düzenlenecek olan RoboCup 2010 dünya şampiyonasına katılacak olan robot futbolcular, fizik kurallarına dayalı top hareketlerini tahmin etmelerine yardımcı olacak yeni bir algoritma öğrenecekler.

İki robot takımının başındaki Profesör Manuela Veloso, bugüne dek pek çok başarılı robot futbolcular yetiştirdiklerini; ancak fizik kurallarına dayalı algoritmanın robotların başarısında çok etkili olacağını söyledi. Robotların yeteneklerini kullanarak oyun esnasında bir strateji planlayabilmesine ihtiyaç duyduklarını belirten Veloso, sürekli değişen oyun sırasında gereken doğru hamleleri yapmanın çok önemli olduğunu vurguluyor.

19-25 Haziran arasında Singapur'da gerçekleşecek olan RoboCup 2010, beş farklı robot futbol liginden oluşuyor. Yarışmada aynı zamanda arama ve kurtarma robotları da yarışacak.