Genel 25 OCAK 2010 / 12:43

Robotech adım adım gerçeğe dönüşüyor

Amerikan ordusu için geliştirilen hidrolik dış iskeletler, yeni pille tam 3 gün çalışacak.

Amerikan ordusu için geliştirilen hidrolik dış iskeletler, yeni pille tam 3 gün çalışacak.


Amerikan savunma devi Lockheed, Human Universal Load Carrier (HULC) adını verdiği dış iskeletleri, yakıt pili hücreleri sayesinde 3 gün çalıştıracak yeni bir yaklaşım üzerinde çalıştığını duyurdu. HULC, personel tarafından kıyafet gibi üste giyilen ve hidrolik motorları sayesinde kişinin ağırlık kaldırma kapasitesini onlarca kat artırabilen dış iskelet teknolojisi. Alien serisi, Gundam, Robotech veya son haftalarda gösterimde olan Avatar'ı seyrettiyseniz HULC'ı, bu filmlerde yer alan taşıyıcı robotların ilkel fakat gerçeğe dönüşmüş hali olarak düşünebilirsiniz.

HULC, mevcut konfigürasyonda lityum iyon pillerle çalışıyor ve çalışma süresi ancak saatlerle ifade ediliyor. Yeni teknoloji sisteme uyarlandığında, 3 gün süren ağır görevler pil değişimine gerek kalmadan yerine getirilebilecek. HULC'ın sadece askeri amaçla değil, itfaiye ve kurtarma ekiplerinin fiziksel gücünü artırmak için kullanılması da gündemde.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun