Genel 30 ARALIK 2009 / 09:18

Robot kuşun kendisi küçük, marifetleri büyük

Uzay araştırması yapan, can kurtaran, suçluları yakalayan robot kuşun maliyeti 2,1 milyon dolar.

Uzay araştırması yapan, can kurtaran, suçluları yakalayan robot kuşun maliyeti 2,1 milyon dolar.


 

Araştırmacılar, özellikle zor şartlardaki kurtarma operasyonlarında gözlemci olarak kullanmak üzere yeni bir robot kuş icat ettiler. Saniyede 30 kere kanat çırpabilen bu minik uçan robot, gerçek bir kuş gibi hareket edebiliyor. Üstelik insanların kolaylıkla ulaşamadığı enkazlarda mahsur kalanların hayatını kurtarabiliyor.

Bugüne kadar bu robot kuşun gelişimi 2,1 milyon dolara mal oldu. Japon araştırmacıların kuşları ilham alarak geliştirdikleri robot, kızılötesi algılayıcılarla kontrol ediliyor. Mini bir kameraya sahip olan robot kuş, enkaz yığınlarında mahsur kalan insanların konumunu bildirerek insanları kurtarabilir, suçluları yakalayabilir ya da biraz abartacak olursak Mars'ta inceleme aracı olarak bile kullanılabilir.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun