Genel 17 ARALIK 2010 / 10:06

RIM son çeyrekten karlı çıktı

Son çeyrekte gelirini hayli artıran RIM'in bu başarısı yeni çıkan ürünlerine bağlanıyor.

Son çeyrekte gelirini hayli artıran RIM'in bu başarısı yeni çıkan ürünlerine bağlanıyor.


RIM’in bir haftada fiyatını yarı yarıya indirdiği BlackBerry Torch ya da iPad’e rakip olarak sunulan PlayBook tablet gibi bu yıl çıkan yeni ürünleri şirketin çeyrek karını hayli artırdı.

Analistlerin tahminlerini geride bırakan güçlü sonuçlara göre RIM 3. çeyrekte net karını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45 artırdı. Son çeyrekte piyasaya 14,2 milyon BlackBerry sevkıyatı yapan RIM, bu dönemde 5,1 milyon yeni BlackBerry kullanıcısı kazandı.

Aralık ayında hisse başına 1,74 dolarlık kazancını Şubat’ta 1,80 dolara çıkarmayı uman RIM, 3. çeyrekteki bu başarısı Torch gibi yeni çıkan ürünlere bağlanıyor. Analistlerin tahminlerini alt üst eden bu sonuçlarla birlikte RIM, son çeyrekte hisse başına 1,74 dolar kazanırken, 5,49 milyar dolar gelir elde etti. Şirketin kazançlarındaki bu hızlı artış Torch ve PlayBook tablet gibi yeni ürünlerle ilişkilendiriliyor.

Kalabalık bir tüketici pazarına dalmadan önce iş dünyası ve hükümet bağlantılarıyla güçlü bir iletişim kurmayı akıl eden RIM’in bu başarısı analistleri de şaşırttı.