Genel 17 ARALIK 2010 / 10:06

RIM son çeyrekten karlı çıktı

Son çeyrekte gelirini hayli artıran RIM'in bu başarısı yeni çıkan ürünlerine bağlanıyor.

Son çeyrekte gelirini hayli artıran RIM'in bu başarısı yeni çıkan ürünlerine bağlanıyor.


RIM’in bir haftada fiyatını yarı yarıya indirdiği BlackBerry Torch ya da iPad’e rakip olarak sunulan PlayBook tablet gibi bu yıl çıkan yeni ürünleri şirketin çeyrek karını hayli artırdı.

Analistlerin tahminlerini geride bırakan güçlü sonuçlara göre RIM 3. çeyrekte net karını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45 artırdı. Son çeyrekte piyasaya 14,2 milyon BlackBerry sevkıyatı yapan RIM, bu dönemde 5,1 milyon yeni BlackBerry kullanıcısı kazandı.

Aralık ayında hisse başına 1,74 dolarlık kazancını Şubat’ta 1,80 dolara çıkarmayı uman RIM, 3. çeyrekteki bu başarısı Torch gibi yeni çıkan ürünlere bağlanıyor. Analistlerin tahminlerini alt üst eden bu sonuçlarla birlikte RIM, son çeyrekte hisse başına 1,74 dolar kazanırken, 5,49 milyar dolar gelir elde etti. Şirketin kazançlarındaki bu hızlı artış Torch ve PlayBook tablet gibi yeni ürünlerle ilişkilendiriliyor.

Kalabalık bir tüketici pazarına dalmadan önce iş dünyası ve hükümet bağlantılarıyla güçlü bir iletişim kurmayı akıl eden RIM’in bu başarısı analistleri de şaşırttı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun