Genel 25 MART 2009 / 08:28

Red Bull Racing Formula 1’de ‘grid’e sarıldı

Çalışanlar bilgisayarlarını ortaya koyunca hesaplama kapasitesi yüzde 20 arttı.

Çalışanlar bilgisayarlarını ortaya koyunca hesaplama kapasitesi yüzde 20 arttı.


Formula 1’de araçların tasarım ve nitelikleri belli standartlara uymak zorunda olduğundan ağırlık, rüzgar direnci veya performansta gerçekleşecek en küçük gelişmeler bile takımlara yarışı kazandırma potansiyeline sahip. Bu nedenle her takım, araçların pistteki davranışlarını yakından izliyor ve elde ettiği bilgileri daha iyi sonuçlara ulaşmak için tasarımı iyileştirmede kullanıyor. Bu da yüksek bir bilgi işlem ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Bununla birlikte, 2009 yılı Formula 1 yarışlarında araçların üzerindeki regülasyonlarda bazı önemli değişikliklere gidildi. Bunların başında da rüzgar direnciyle ilgili yeni düzenlemeler geliyor. Bu düzenlemeler doğal olarak araçların tasarım anlayışında daha büyük değişimler getirecek ve takımlar buna bir an önce uyum sağlamak zorunda. İşte Formula 1’de yarışan Red Bull Racing takımı, bu iş için grid teknolojisinden faydalanmaya başladığını duyurdu. Grid teknolojisi, basit bir anlatımla çok sayıda bilgisayarın ortak bir iş için bir araya gelmesi ve hep birlikte aynı problemin çözümü için çalışması anlamına geliyor. Böylece tek bir bilgisayarla uzun sürecek bir analizi çok sayıda bilgisayara aktararak çok daha kısa sürede sonuç alabiliyorsunuz. Red Bull, araçların rüzgar direncini yeni düzenlemelere uygun hale getirmek ve bu yeni durumdan olabildiğinde performans elde etmek için bilgisayarlı akışkan dinamiği simülasyon teknolojisinden yardım alıyor. Bu yazılımın ihtiyaç duyduğu bilgi işlem gücünün bir kısmı da grid platformu üzerinden sağlanıyor. Bu iş için kullanılan yazılım, takım üyelerinin bağlı olduğu bilgisayar ağında işlemcilerin yükünü kontrol ediyor ve boş bulduğu işlemcileri hesaplama için süperbilgisayar ağına dahil ediyor. Takım sözcüleri, ortaya koyulan süperbilgisayarın 3 bin işlemci çekirdeği tarafından desteklendiğini ve paralelde kendi işlerini yapmalarını engellemediğini ifade ediyorlar.

Bu yaklaşım, takımın bilgi işlem gücünü şimdiden yüzde 20 oranında artırmış durumda. Buna bağlı olarak grid sistemi için yapılan anlaşmanın da 2014 yılına kadar uzatıldığı belirtiliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun