Genel 29 MART 2010 / 10:59

Rapidshare: "Telif haklarını ihlal edenler suçludur"

Diyene değil, dedirtene bakacaksın.

Diyene değil, dedirtene bakacaksın.


Dünya üzerinde yasadışı dosya paylaşımın en büyük kalelerinden biri olan internet üzerinden dosya paylaşımı platformu Rapidshare, bunca yıl durup şimdi birden "Telif haklarını ihlal edenler bizim gözümüzde suçludur" gibi bir laf ediverdi. Bunun nedeni olarak, Rapidshare'in endüstri tarafından önerilen yasal iş modellerine uzak kalması ve paranın burada döndüğünü keşfetmesi gösteriliyor. Bu yeni anlayış çerçevesinde Rapidshare, kendi üzerinden korsan içerik paylaşanların yolunu keserek ücretsiz kullanıcılarını yasal içerik için ücret ödemeye hazır kullanıcılar haline dönüştürmeyi deneyecek. Platform aynı zamanda bu yolla başındaki dertlerden de kurtulmayı umuyor.

Her ne kadar servisi yasal sınırlar içinde kullananlar olsa da, bu karar Rapidshare'in önemli miktarda kullanıcıyı karşısına alacağı anlamına geliyor. Bunun da sitenin trafiğini önemli ölçüde etkileyeceğine ve Premium üye sayısını azaltacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Şimdiki soru, Rapidshare'in bu yeni modelle elde edeceği gelirin mevcut modeldeki Premium üyelik gelirlerini karşılayıp karşılayamacağı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun