Genel 16 MART 2010 / 08:17

"Pşşt birader, iki dakika bakar mısın?"

Ziyaretçilerine mevta hakkındaki bilgileri kısa mesajla ulaştıran mezar taşları tüylerinizi ürpertecek.

Ziyaretçilerine mevta hakkındaki bilgileri kısa mesajla ulaştıran mezar taşları tüylerinizi ürpertecek.


Mezar taşları tıpkı sahipleri gibi konuşmayı fazla sevmezler. Üzerlerinde rahmetlinin adı, doğum-ölüm tarihleri ve belki bir de birkaç özlü söz dışında pek bir şey göremezsiniz. Objects adlı şirketin yeni fikri olan RosettaStone adlı mezar taşı ise gelecekte bunlardan çok daha ötesini yapabilme vaadi sunuyor.

İçinde bir mikroişlemci, RFID benzeri kablosuz algılama sistemleri ve küçük bir ekran barındıran bu mezar taşıyla, gelecek nesiller mezarda yatan kişi hakkında çok daha detaylı bilgi edinebilecek. Örneğin cep telefonunuzu mezar taşına yaklaştırıp içindeki RFID etiketini okuyarak mezardaki kişiye ait video ve fotoğraf gibi kayıtlı anıları cep telefonunuza indirebilecek, yaşarken bıraktığı mesajları detaylı olarak görüntüleyebileceksiniz. Bunun için cep telefonunun NFC adı verilen bir teknolojiyi desteklemesi gerekiyor. Eğer elinizin altında bu yoksa, mezar taşı üzerindeki manuel kontrolleri de kullanabiliyorsunuz.

RosettaStone projesine dair detaylı bilgiyi www.personalrosettastone.com adresinde bulabilirsiniz.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun