Genel 08 NİSAN 2010 / 12:14

PS3’e Linux desteği geri döndü

PS3’ten süper bilgisayar yapmak isteyenlerin gözyaşlarına teselli geldi.

PS3’ten süper bilgisayar yapmak isteyenlerin gözyaşlarına teselli geldi.


Sony’nin PlayStation 3 konsolu, ucuza sunduğu yüksek işlem gücü kapasitesi nedeniyle bazı araştırma birimlerinde süper bilgisayarlar oluşturmak için kullanılıyor. Bunu sağlayan ise PS3’ün üzerine Linux işletim sisteminin kurulabilmesiydi, ta ki geçtiğimiz günlere kadar. Zira Sony, PS3 için yayınladığı son firmware güncellemesiyle PS3’e Linux yükleme seçeneğini tarihin derinliklerine gönderdi.

Neyse ki George Hotz adlı haklayıcı, PlayStation 3’e bu desteği geri getirmenin bir yolunu bulmuş görünüyor. Hotz, daha önce bu işi geri döndürecek bir çözüm üzerinde çalıştığını ve bu nedenle konsolunda Linux kullanmak isteyenlerin güncelleme yapmaması gerektiğini söylemişti. Hotz’un yöntemi, PS3 firmware içeriğindeki PUP dosyası modifiye edilerek değiştirilmiş firmware dosyasının geri sisteme yüklenmesini gerektiriyor. Ancak bu da şimdilik sadece 3.15 ve daha önceki PS3 sürümlerinde mümkün olabiliyor.

Hotz, geçtiğimiz ay da 3 yıldan uzun süredir kırılamayan PS3 konsolunu kırmanın yolunu bulduğunu açıklamıştı. Öyle görünüyor ki Linux desteğini kaldırma kararı, Sony’nin başına düşündüğünden daha fazla dert olacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun