Genel 16 AĞUSTOS 2010 / 10:00

Promena'dan Türk tedarikçiler için "Global fırsat" anlaşması

Promena, İngiliz şirketi Achilles ile işbirliği anlaşmasına imza attı.

Promena, İngiliz şirketi Achilles ile işbirliği anlaşmasına imza attı.


Promena, İngiliz şirketi Achilles ile işbirliği anlaşmasına imza attı. Temmuz 2010 tarihinden itibaren geçerli olan bu anlaşma ile, Türk tedarikçilerin, global tedarikçi bilgi yönetimi sistemine katılması ve uluslararası bir açılım gerçekleştirmesi sağlanırken, sektörün gelişimine öncülük edecek şirketler için de daha verimli satın alma hizmetleri sunulacak.

2001 yılından bu yana kurumsal iş ortaklarına yurtiçi ve yurtdışında stratejik satın alma hizmetleri sunan Promena, başta satın alma süreçleri olmak üzere tüm maliyet kalemlerinde maksimum verimlilik, etkin kontrol ve zaman/işgücü tasarrufu sağlıyor. Tam bir hizmet organizasyonu olarak faaliyet gösteren Promena, şirketler açısından güvenilirlik teminatı ve noter gibi işlev gören bir itibar noktası olarak faaliyet gösteriyor.

Türkiye'de yerleşik şirketlerin yurtdışı tedarikçilerden yaptığı alımların yanı sıra yabancı şirketlerin yaptığı satın alma projeleri de Yurtdışı ofisleri tarafından düzenlenen Promena'nın, ABD Los Angeles ve Suudi Arabistan Khobar ofisleri bulunuyor.

Promena Genel Müdürü Ahmet M. Dalyan, Achilles firması ile gerçekleşen işbirliği konusunda şöyle konuştu: "Achilles ile ortaklığımız, sektörümüz için son derece önemli bir birliktelik. Bu sayede ülkemizde sektörlere özel ve tedarik zinciri riskini azaltmaya yönelik kapsamlı bir hizmetin ilk defa sunulmasını sağlayacağız. Özellikle zor ekonomik koşullarda, tedarik zinciri riskinin azaltılmasının ve yeni, güvenilir tedarik olasılıklarının oluşturulmasının şirketlerimiz açısından çok önemli olduğunu düşünüyoruz."

Yurtdışı tedarik bağlantılarına yeni bir ivme kazandırıp, satın alma tasarruf oranlarını artıracağız"

Sözleşmeyle Achilles'in, Türkiye'de münhasır sunucusu olunacağına ve Türkiye'de bu tip hizmetleri sunan başka bir kurum bulunmadığına dikkat çeken Ahmet Dalyan, Promena'nın Türkiye için yarattığı global fırsatlar sayesinde lokal rekabete adil ve rasyonel yollarla ivme kazandırdığının altını çizdi ve "Satın alma sürecinde genelde alıcılar tedarikçileri hakkında fazla bilgi toplayamıyor ya da bu bilgileri güncel tutamıyorlar. Yeni tedarikçiler hakkında bilgi bulmakta ise zaman zaman zorlanıyorlar. Bu anlaşma sayesinde ise, tedarikçiler hakkında tüm güncel bilgilere ulaşılabilecek, elektronik ihale ve satın alma hizmetleri sunan daha farklı ve nitelikli tedarikçiler ile çalışma imkanı sunabilecek, bu sayede birlikte çalıştığımız şirketlerin, satın alma hizmetlerinde tasarruf oranlarını artırabilecek, verimliliklerine daha fazla katkıda bulunabileceğiz" açıklamasında bulundu.

Satın alma faaliyetleri tüm şirketler için giderek daha global bir hale geldiğini de belirten Dalyan, "Promena'nın ana hizmet sahalarından biri de herhangi bir konuda alım yapan şirketler için yurtdışı tedarik bağlantılarının kurulmasına yardımcı olmaktır. Bu işbirliği anlaşması ile bu bağlantılara da yeni bir ivme kazandırmış olacağız" dedi.

"Türkiye'de faaliyet gösteren yerli tedarikçiler Promena sayesinde dışa açılma fırsatı yakalayacak"

Gerçekleşen işbirliği ile sağlanacak hizmetlerin Türkiye'de ilk ve tek uygulama olduğuna dikkat çeken Dalyan şunları söyledi; "Achilles, tedarikçi bilgi sistemleri konusunda dünya lideri bir firma. Coğrafi olarak en yaygın ve kapsamlı sisteme sahip olduklarını söylemek mümkün. İşbirliği ile Achilles'ın Türk tedarikçilerini de bu sisteme katmasını sağlıyoruz. Promena, bugüne kadar yarattığı çağdaş iş kategorisi aracılığıyla, iş ortakları kadar tedarikçiler için de güvenilir ve istikrarlı bir ticaret ekosistemi yarattı. Gerçekleşen işbirliği sayesinde Promena, global fırsatları Türkiye'ye çekti. Sistem, tedarikçiler için uluslarası bir açılım gerçekleştirmelerini sağlayacak. Türkiye'de faaliyet gösteren yerli tedarikçiler, bu sayede dışa açılma fırsatı yakalayacaklar"

Yerel ve global 100'ün üzerinde şirket ile birlikte çalıştıklarını ifade eden Dalyan, "Promena, beraber çalıştığı şirketler ile yıllık 1,5 milyar doların üzerinde bir satın alma hacmini gerçekleştirmektedir. Her yıl yaklaşık 2500 değişik konuda proje düzenliyoruz. Achilles ile gerçekleştireceğimiz sinerji ile, artık global bir platformda bu hizmetleri sunuyor olmak ve sektörün gelişimine öncülük etmek, bizleri heyecanlandırıyor" diyerek sözlerini tamamladı.

İngiliz şirketi Achilles'in CEO'su Colin Maund ise işbirliği ile ilgili yaptğı açıklamada "Promena'nın sunduğu hizmetlerin, Achilles'in hizmetlerini tamamlayıcı özellikleri bulunuyor. Yeni bir ülkede gelişmek ve ilerlemek bizler için her zaman heyecan verici olmuştur. Avrupalı müşterilerimizin Türk alıcı ve tedarikçilerin katılımından büyük fayda sağlayacaklarını da düşünüyoruz" diyerek, görüşlerini dile getirdi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun