Genel 15 EYLÜL 2009 / 12:58

Probil'den Özbekistan'a Ucell NGN/MPLS Projesi

Probil, NGN/MPLS Projesi dahilinde Taşkent, Semerkant, Buhara kentleri dahil olmak üzere Özbekistan'ın toplam 13 kentinde sistem kuruluşlarını sürdürüyor.

Probil, NGN/MPLS Projesi dahilinde Taşkent, Semerkant, Buhara kentleri dahil olmak üzere Özbekistan'ın toplam 13 kentinde sistem kuruluşlarını sürdürüyor.


Fintur tarafından işletilmekte olan Telia Sonera'nın iştiraki Ucell, yatırımlar yaparak şebekesini güçlendirmeyi ve kapasitesini artırarak Özbekistan'daki pazar payını artırmayı hedefliyor. Ucell, bu hedefine ulaşmak için çeşitli yatırımlar gerçekleştiriyor. Bu yatırımlardan biri de, NGN (Next Generation Networks - Yeni Nesil Ağlar) mimarisinin en önemli unsurlarından biri olan MPLS (Multi protocol label switching - Çoklu protokol etiket anahtarlama) şebekesinin en son teknoloji ürünlerle yeniden oluşturulması. Daha çok sayıda abonenin desteklenebilmesi, yüksek kaliteli ses görüşmeleri ve diğer mobil uygulamalar için altyapı oluşturan MPLS şebekesi, mobil operatörler için kritik seviyede önemli. Ucell, bu ihtiyaç doğrultusunda NGN/MPLS Projesi için Probil ile çalışıyor.

Probil bu proje kapsamında, Taşkent, Semerkant, Buhara kentleri dahil olmak üzere Özbekistan'ın toplam 13 kentinde sistem kuruluşlarını sürdürüyor. Probil, UCELL Özbekistan'ın MPLS şebekesini, Cisco'nun en yüksek kapasiteli ve terrabit router olarak bilinen CRS1 serisi ve 7600 serisi ürünlerini kullanılarak tasarladı.

UCELL, proje tamamlandıktan sonra da ağ bakım destek konusunda Probil ile çalışacak.